‘RAHAT NEFES ALDIRAN’ ÜNİTE…

Gündem 30 Ekim 2018 13:49
Videoyu Aç ‘RAHAT NEFES ALDIRAN’ ÜNİTE…
A
a

 

 

Düzce Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi’ndeki “Yüksek Akış Isıtıcılı Nemlendirme Ünitesi” ile akciğer hastalıkları rahat bir nefes alıyor.

 

Düzce Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi, hasta ve hasta yakınlarının tercih ve ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak tedavi süreçlerini rahat geçirmeleri adına yeni düzenlemeleri hayata geçiriyor.

Hastaların konforunu arttıracak

Bu kapsamda alımı yapılan “Yüksek Atış Isıtıcılı Nemlendirme Ünitesi”; dahili, pediatri ve acil branşlardaki hastaların konforunu arttırarak daha kaliteli sağlık hizmeti almasını sağlayacak. Yüksek Akış Isıtıcılı Nemlendirme Ünitesi ile ilgili bilgiler veren Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi ve Yoğun Bakım Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Türkay Akbaş, ünite sayesinde daha yüksek oranda oksijeni, hastalara yüksek akım hızıyla verebildiklerine dikkat çekerek, “Normalde oda havasında oksijen yüzdesi 21 iken, cihaz sayesinde yüzde 95’lerin üzerinde oksijenlenmiş havayı hastalara verebiliyoruz. Bunu da yüksek akımla hızlı bir şekilde burundan sağlıyoruz. Bu şekilde ölü boşluk dediğimiz burundaki boş alanları da tamamen oksijenli hava ile doldurduğumuzdan, kişi nefes aldığında havanın yüzde 90’ından fazlası oksijenlenmiş oluyor. Bu şekilde saf oksijeni akciğerlere göndermek daha kolay gerçekleşiyor. Bir de nemlendirilmiş bir şekilde hava verildiğinden hastanın konforunu artırıyor.” şeklinde konuştu.

Sadece yoğun bakımlarda değil, servislerde de rahatlıkla kullanılabiliyor”

Ünitenin oksijeni azaltan ve akciğeri etkileyen hastalıklarda kullanıldığını belirten Dr. Öğr. Üyesi Akbaş, “Cihaz sadece yoğun bakımlarda değil, servislerde de rahatlıkla kullanılabiliyor. Özellikle vücut direnci düşük olan hastalarda oksijen ihtiyacı yüksekse ilk tercih olabilir. Bu cihazın temini öncesinde hastalara genelde yüksek miktarda oksijen, basınçlı hava ile veriliyordu. Bunun için yüze bir maskenin bağlanması gerekliydi. Bu tedavi yöntemi de hastalar için biraz sevimsiz olabiliyor. Bu yöntem hemşirelik açısından da iş yükünü artıran bir durumdu.” ifadelerini kullandı.

Cihazın, hastaya konfor sağlarken bir yandan da hemşirelerin iş yükünü de hafiflettiğini dile getiren Düzce Üniversitesi Dr. Öğretim Üyesi Türkay Akbaş, cihaz sayesinde hastaya verilen oksijen miktarını da garantileyebildiklerini belirterek açıklamalarını tamamladı.

 

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri