“PADİŞAHA HAİN DİYEN HAİNDİR”

Gündem 20 Ağustos 2019 13:20
Videoyu Aç “PADİŞAHA HAİN DİYEN HAİNDİR”
A
a

Osmanlı padişahlarından II. Abdülhamit Han’ın dördüncü kuşak torunu Şehzade Abdülhamit Kayıhan Osmanoğlu ile Hanedan Sürgünü Filmi’nin tarih danışmanı Şafak Tunç, Kitabın Ortasından programına konuk oldu. Padişahlara hain diyenlerin asıl hainler olduklarını vurgulayan Abdülhamit Kayıhan Osmanoğlu, yaklaşık 90 yıl boyunca yanlış tarih öğretildiğini söyledi.

Osmanlı padişahlarından II. Abdülhamit Han’ın dördüncü kuşak torunu Şehzade Abdülhamit Kayıhan Osmanoğlu ile Hanedan Sürgünü Filmi’nin tarih danışmanı Şafak Tunç, Öncü TV’de Sadullah Ünsal’ın hazırlayıp sunduğu Kitabın Ortasından programına konuk oldu.
Handanın sürgün yıllarında yaşadıklarından Ayasofya’nın yeniden açılmasına kadar konuların ele alındığı programda Şehzade Abdülhamit Kayıhan Osmanoğlu, Osmanlı’yı seviyoruz diyenlerin çoğunun sözde sevdiğini söyledi.
“Bize yanlış tarihi anlatıyorlardı”
Öğrenim hayatının İstanbul’da geçtiğini söyleyen Osmanoğlu, şöyle konuştu:
“Benim okul hayatım İstanbul’da geçti. Bize diyorlar ki tarihiniz nasıldı? Benim tarihim hep sıfırdı aslında. Çünkü bize yanlış tarihi anlatıyorlardı. Dedelerimizden Sultan Vahdettin Han’ın hain olduğunu söylüyorlardı. Düşünebiliyor musunuz? İlkokul 2. sınıfa giden bir çocuğa bunu söylüyorlardı. Biz gittiğimiz her konferansta doğruyu anlatmaya çalışıyoruz.”
Film Düzce’de çekilecek
Öncü Medya Haber Genel Yayın Yönetmeni Sadullah Ünsal’ın Şafak Tunç’a Hanedan Sürgünü Filmi’nin Düzce’yle bağlantısını sorması üzerine Tunç, şu ifadelerde bulundu:
“3 Mart 1924’de hanedan ailesinin torunlarını sürgün ettiler. Ülkeye bırakın normal girişini hava sahasından bile geçmek yasaktı. Hanedan torunları nerede, ne yapıyor? Biz de bunu Düzce’de anlatmak istiyoruz. Burada platolar kurmak istiyoruz.”
“Hala hanedandan rahatsız olanlar var”
Türkiye’de insanların kuyruk acılarının olduğunu ve hala hanedandan rahatsız olan insanların olduğunu söyleyen Şehzade Abdülhamit Kayıhan Osmanoğlu, bu insanların bir yerlere tapmaya çalıştıklarını belirtti. Osmanoğlu, şöyle devam etti:
“Hala insanların kuyruk acıları var ve hala hanedandan rahatsız olanlar var. Birilerine, bir yerlere tapmaya çalışıyorlar. Dedelerinizin borçları var diyorlar. Biz de anlatın diyoruz ama anlatamıyorlar. Bu işler klavye aslanlığıyla olacak işler değil. Bizi niye ayırdılar? Bütün hanedan torunlarını Avrupa’da ayırdılar. Çünkü biz birleşirsek devlet kurarız diye korktular. Bazı basın kuruluşları ve yazarlar rahatsız bu durumdan.”
“Son halife aslında Abdülkerim Efendi’dir”
Son halifenin Abdülmecit Efendi’nin değil Abdülkerim Efendi’nin olduğunu söyleyen Osmanoğlu, şu ifadelerde bulundu:
“Son halife aslında Abdülkerim Efendi’dir. Doğu Türkistan’da kabul ediyor halifeliği ve Amerika’ya gidiyor. Otomobil firmasını getirmek için görüşmeler yapıyor. Otelinde namazını eda ederken şehit ediliyor. İngiliz İstihbaratı ve Çin istihbaratı ortaklaşa karar alıp şehit ediyorlar.”
“Padişahlara hain diyenler kendileri haindir”
Merhum Başbakan Adnan Menderes’in Sultan II. Abdülhamit Han’ın eşi Müşfika Kadınefendi ile görüşmesini anlatan Şehzade Abdülhamit Kayıhan Osmanoğlu, şöyle konuştu:
“Adnan Menderes Fransa’ya geliyor. Babaannem ve Sultan Abdülhamit Han’ın eşi orada seviniyor. Dönemin Cumhurbaşkanı Celal Bayar, Adnan Menderes’e ‘Siz ne yaptınız Adnan Bey?’ diyor. O da ‘Doğru olanı yaptım ben Celal Bey’ diyor. Sultan Abdülhamit Han’ın Çanakkale Savaş’ı olmadan önce tabyaları vardır. Ortada öyle bir savaş bile yok. Abdülhamit Han’ın, savaşa katkısı büyük olmuştur. Şehzadelerin bile Çanakkale’de savaş fotoğrafları vardır. Padişahlara hain diyenler kendileri haindir. Mustafa Kemal’in koruma kanunu varsa 36 padişahın da olmalı ve bırakın onları Peygamber Efendimiz’in olmalı en başta.”
“Ayasofya’nın açılması gerektiğini düşünüyorum”
Ayasofya Camii’nin açılmasıyla ilgili konuşan Şehzade Osmanoğlu, şu ifadelerde bulundu:
“Ayasofya’nın açılması gerektiğini düşünüyorum. Bizim ülkemizde o kadar çok ah var ki kalkması niçin bu olmalı. Osmanlıyı seviyoruz diyorlar ama sözde kalıyor her şey. Bize kalan şahsi itibarımızı ve mirasımızı istememiz en büyük hakkımız.”
Aslında bizler bu evrensellikten neyi çıkarmalıyız, ona bakmalıyız”
Hanedanın yaşadığı sürgünün tarihçesini anlatan tarihçi Şafak Tunç, Türk gözüyle ve yabancı gözüyle bakıldığında olayların farklı görüldüğünü söyledi. Tunç, şöyle konuştu:
“3 Mart 1924 tarihinde hanedan üyeleri göçe tabi tutulmuştu. Bizim gözümüzden baktığımızda farklı ve yabancıların gözünden bakıldığında bu sürgün daha farklı bakış açıları içerisinde. Arnold Toynbee var İngiliz tarihçi. O hanedan sürgün edilirken şöyle bir cümle kurmuştur, ‘Türkler son evrensel devleti kendi elleriyle yıkmışlardır.’ Aslında bizler bu evrensellikten neyi çıkarmalıyız, ona bakmalıyız. Bizim kırılma noktamız burasıdır. Fransa, İngiltere, başta olmak üzere Türkiye’de ve İslam coğrafyasında çeşitli okullar kurmaya başladılar. Bizden devşirdikleri insanları bize karşı kullanmaya başladılar. Maalesef bu süreç içimizde hala devam ediyor.”
“Ayasofya, Fetih’in sembolü haline geldi”
Ayasofya Camii’nin İstanbul’un Fethi’nin sembolü olduğunu söyleyen Tunç, sözlerini şöyle noktaladı:
“Ayasofya, Fetih’in sembolü haline geldi. Ayasofya’yı tekrar cami yapmak demek hukuksuzluğu bitirmek demek. Fetih’in sembolü açısından anlamı çoktur. Fatih Sultan Mehmet Han’ın aldığı bir şehirde oturuyorlar. O camiye dokunulmamasını istedi ama olmadı.”
Karşılıklı duyulan memnuniyetin dile getirildiği programın sonunda Öncü Medya Haber Genel Yayın Yönetmeni Sadullah Ünsal, Şehzade Abdülhamit Kayıhan Osmanoğlu’na Şeyh Edebali’nin Osman Gazi’ye nasihatinin bulunduğu çerçeveyi hediye ederken Şehzade de Ünsal’a kitap hediye etti.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri