‘OSB’LER DÜZCE İÇİN ÖNEMLİ, 2 OSB GENİŞLEYECEK’

Gündem 29 Mart 2022 11:50
Videoyu Aç ‘OSB’LER DÜZCE İÇİN ÖNEMLİ, 2 OSB GENİŞLEYECEK’
A
a

Düzce’nin Avrupa 5.’si olduğu hava kirliliği sorununun 3’te 1’ine nedeni olan sanayi kuruluşları bir kez daha tartışmaya açılırken Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, OSB’lerin Düzce gibi, yüzölçümü küçük iller için önemli olduğunu belirterek kente yatırım yapacak sanayi kollarında seçici davrandıklarını ifade etti. Özlü, kentin verimli tarım arazilerinde son kalelerden olan Hacıahmetler Köyü’nde köylülerin karşı çıktığı ve muhalefetin eleştirdiği OSB genişlemesiyle ilgili de kararlılık mesajı verdi.

Hayati sorun hava kirliliğinde bir yılda 6 basamak birden atlayan Düzce, bu alanda Türkiye 2.’si olmuş, Avrupa’da ise ilk 5’e girerek kötü derecesini uluslararası arenaya taşımıştı. Kirliliğin 3’te 1’ine sanayi kuruluşlarından kaynaklı olduğu tespit edilmesine rağmen, 4 bin 400 dönüm tarım arazisinin yok edilmesi pahasına 1. OSB’nin 3.5 katına çıkarılması planı bir kez daha tartışmaya açılmıştı.
 ‘OSB’ler Düzce gibi yüzölçümü küçük iller için önemli’
Konuyla ilgili Başkan Özlü’den yeni bir açıklama geldi. Özlü, organize sanayi bölgelerinin Düzce gibi küçük yüzölçümlü şehirler için sosyo-ekonomik açıdan büyük önem taşıdığını ifade ederek OSB’ler ile eğitimin eşzamanlı gelişmesi gerektiğinin altını çizdi.
‘Seçici davranıyoruz’
Düzce’nin geniş arazilerinin olmadığını ve olan arazileri verimli bir şekilde kullanmanın önemine dikkat çeken Özlü, organize sanayi bölgelerine gelecek sanayi kollarında seçici davrandıklarını ifade etti. 
‘İki OSB genişleyecek’
Düzce’de aktif olarak 3 OSB’nin bulunduğunu ve iki OSB’nin de genişletilmesi için çalışmalar yaptıklarını kaydeden Özlü, “ Çilimli’de yer alacak olan yeşil OSB için ilk kazma 1 Nisan’da vurulacak. İlk OSB’yi 340 hektara büyütüyoruz” dedi.
‘OSB'lerde teknik kolejler kurulmalı’
Her OSB’de bir teknik kolej adı altında mesleki teknik eğitim lisesinin kurulması ve çıraklık eğitim merkezi gibi isimlerin kullanılmaması gerektiğini vurgulayan Özlü, “Teknik kolej demek çok daha iyi. OSB'lerde kurulacak teknik liselere teknik kolej demeli. Okulu OSB yönetiyor. Öğrenciler bir yılda İngilizce konuşuyorlar. Türkiye'de bunların sayısının artması lazım. Her kurulacak OSB içinde teknik kolej olmalı. Kimya OSB ise orada ağırlıklı dersler fen bilimleri alanında olmalı." ifadelerini kullandı.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri