‘MAKİNELER TIRLARA YÜKLENDİ FİRMA SAHİBİ KAÇTI!’

Gündem 29 Ocak 2019 11:38
Videoyu Aç ‘MAKİNELER TIRLARA YÜKLENDİ FİRMA SAHİBİ KAÇTI!’
A
a

Kaynaşlı Üçköprü’de çalıştıkları tekstil fabrikasında maaşlarını alamayan işçiler dün akşam saatlerinde makinelerin boşaltılacağı yönündeki duyum üzerine fabrika önünde toplanarak seslerini duyurmaya çalıştılar. Firma sahibinin 2 tırla ve makineleri de alarak kaçtığını iddia eden vatandaşlar, alacakları yüzünden mağdur olduklarını ve Jandarma İlçe Komutanlığı’na giderek şikayet başvurusunda bulanacaklarını söylediler.

Fabrika önünde toplanan işçiler tırın önünü kesmek istedi

Çalıştıkları tekstil fabrikasından emeklerinin karşılığını alamayan işçiler dün akşam sokaklara dökülüp fabrikanın önünde toplandılar. Kaynaşlı Üçköprü’de faaliyet gösteren tekstil fabrikasında 200 işçinin çalıştığı öğrenildi. Tekstil fabrikası çalışanları akşam saatlerinde aldıkları duyum üzerine fabrika önünde toplanarak seslerini duyurmaya çalıştılar. Maaşlarını aylardır alamadıklarını söyleyen tekstil işçileri, firma sahibinin 2 tırla fabrikaya geldiğini, makineleri de yükledikten sonra apar topar kaçtığını iddia ettiler.

Mağdur olduk, alacaklarımız kaldı…’

Kaynaşlı İlçe Jandarma ekiplerinin müdahale ettiği olayda maaşlarını alamadıkları için mağdur olan işçiler tırın önünü keserek firma sahibinin gidişine engel olmaya çalıştılar. Fabrika önünde toplanan kalabalık, jandarmanın ekiplerinin müdahalesiyle dağılırken, önceden Düzce Tekstil olarak hizmet veren fabrikanın Kasım ayı sonunda devrolduğu ve o günden bu yana bugün, yarın denilerek işçilerin oyalandığı, maaşlarının verilmediği öğrenildi. Kendilerine en ufak bir açıklama yapılmamasına isyan eden işçiler, yaşadıklarını Öncü Tv mikrofonlarına anlattılar. İşçilerden Fatma Gül Altındal, fabrikanın daha önce Düzce Tekstil olduğunu ancak Kasım ayı sonunda devredildiğini belirterek şunları söyledi; ‘Kasım ayı sonunda fabrika devredildi ve yeniden çalışmaya başlandı. Aralık ayında maaş verilmedi. Daha eskiden alacağı olan arkadaşlar da var. Kimse bize bir açıklama yapmadı. Biz buraya yakın oturuyoruz zaten haber alınca kalktık geldik.’

Tırı üstümüze sürdüler!’

Emeklerinin karşılığını alamayan işçilerden bir diğeri olan Özlem Altındal, Kasım ayında bir hafta çalıştığını sonra fabrikanın tatile girdiğini devrolduktan sonra tekrar çalışmaya başladığını dile getirdi. Altındal şöyle konuştu; ‘Bugün vereceğiz, yarın vereceğiz diyerek bizi hep oyaladılar ve maaşları ertelediler. Kimse alacağını alamadı. Makineleri tırlara yüklediler ve tırı da üstümüze sürdüler.’ Özge Nur Altındal ise kimsenin fabrikanın durumunun ne olacağı ile ilgisi bulunmadığını ifade etti.

Sadece benim 2 bin 600 lira alacağım var, mağdurum’

En ufak bir açıklama yapılmadığını vurgulayan Altındal, ‘Ben mağdurum, üstelik hamileyim. Sadece benim 2 bin 600 lira alacağım var. Kimsenin bilgisi yoktu. Muhasebe bile olanları bizden öğrendi’ dedi. Haklarını arayacaklarını ve Jandarmaya giderek şikayetçi olacaklarını söyleyen işçiler yaşanan hararetli saatlerin ardından fabrika önünden ayrıldılar.

Haklarını arayacaklarını belirten işçiler, Jandarma İlçe Komutanlığı’na giderek şikayet başvurusunda bulunacaklarını söyleyerek olay yerinden dağıldılar.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri