“LİSEYE GEÇİŞ SİSTEMİ’Nİ YARGIYA TAŞIDIK”

Gündem 25 Nisan 2018 12:05
Videoyu Aç “LİSEYE GEÇİŞ SİSTEMİ’Nİ  YARGIYA TAŞIDIK”
A
a

Eğitim- İş Düzce Şubesi Başkanı Hüseyin Arslan, TEOG’un yerine getirilen Liseye Geçiş Sistemi (LGS)’ni hiçbir altyapı ve hazırlık olmaksızın değiştirildiği gerekçesi ile yargıya taşıdıklarını belirterek, “Yargıdan çıkacak iptal kararı sonrası oluşacak kaosun sorumlusu biz olmayacağız.” ifadesinde bulundu.

Liselere geçiş sınavı olarak bilinen Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınav Sistemi’nin Liseye Geçiş Sistemi olarak değiştirilmesine Eğitim-İş’ten yargı hamlesi geldi.
Sendikanın Düzce Şube Başkanı Hüseyin Arslan, yaptığı yazılı açıklama ile konuyu yargıya taşıdıklarını bildirdi.

Yargıdan çıkacak iptal kararı sonrası oluşacak kaosun sorumlusu biz olmayacağız”
Arslan yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Bilindiği gibi mevcut TEOG sistemi bir gecede hiçbir altyapı ve hazırlık olmaksızın alelacele değiştirilmiş, sınava çok kısa süre kalmasına rağmen tam bir belirsizlik ortamı yaratılmıştır. Bakanlığın yeni sistemde ‘nitelikli okullar’ olarak tarif ettiği sınavla öğrenci alacak okullar listesi de kılavuzla yayınlanmış ve ortaya, öğrenciye ya imam hatip ya da özel okul mecburiyeti sunulmuştur. Bu okullar arasında yılların birikimi ile Anadolu’da köklü bir gelenek yakalamış pek çok başarılı Anadolu Lisesi de bu listede yer bulamamış ve kaderine terk edilmiştir. Milli Eğitim Bakanlığı’na yaptığımız; zamanlama açısından yanlış olan sistem değişikliğine, yeni uygulamaya girecek sistemin yanlışlığına, yol yakınken dönülmesi, çocuklarımız için geleceğimiz için oluşturulacak sistemin tüm paydaşların katkısı ile beraberce oluşturulmasına yönelik çağrılarımız karşılık bulmamıştır. Gelinen noktada okullar da iflas etmiş eğitim sisteminin ikrarı olarak nitelikli niteliksiz tanımlaması ile ayrıştırılmıştır. Asli görevi tüm okulları nitelikli yapmak olan ve bu görevlerini unutanların yanlışlığına dur demek için yeni sisteme ilişkin yönetmeliğin ilgili maddelerini, yönergeyi ve kılavuzu yargıya taşıdık. Yargıdan çıkacak iptal kararı sonrası oluşacak kaosun sorumlusu biz olmayacağız. Sorumlu yeni sistemin kurucuları, uygulayıcıları ve dayatıcıları olacaktır. Bu halde Danıştay’a da bu kaosa yol açmamak adına bir an önce karar vermesi sorumluluğu düşmektedir.”

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
sondakika SON DAKİKA
  • 15:55
  • 15:04
  • 14:34
  • 16:14
  • 09:25
  • 17:08
  • 17:04
  • 15:05
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri