“KURUMLAR İLGİSİZ!”

Gündem 17 Nisan 2018 18:26
Videoyu Aç  “KURUMLAR İLGİSİZ!”
A
a

Düzce’nin daha temiz bir çevreye kavuşması için hazırladığı raporu Düzce Valiliği ile Düzce Belediye Başkanlığı makamlarına ileten Mavi Ağaç Toplumsal Gelişim Derneği umduğunu bulamadı. Derneğin Başkanı Celal Kasapoğlu yaptığı basın açıklamasında çok düşük bütçe ile etkin çözümler oluşturmayı amaçladıklarını belirterek, “1.5 aydır belediyeden henüz bir geri dönüş alamadık. Bu kadar gönüllü insan varken yetkili kurumlar ilgisiz kalıyor.” ifadesinde bulundu.

Şehrin “Temizlik Haritası”nı çıkartan ve 7’den 70’e çevre bilinci oluşturmak hedefiyle çıktıkları yolda düzenledikleri çeşitli etkinliklerle farkındalık yaratan Mavi Ağaç Toplumsal Gelişim Derneği, dün yaptıkları yazılı basın açıklaması ile aylardır verdikleri uğraşların karşılılığını alamamaktan yakındı.

Rapor içeriğinde çözüm önerilerin 17 madde ile sunduk”
Derneğin Başkanı Celal Kasapoğlu bugüne kadar yaptıkları faaliyetlere ilişkin bilgilendirmede bulunduğu açıklamasında, “Mavi Ağaç Derneği olarak Temizlik Haritası Projesi kapsamında  6 hafta boyunca farklı türdeki kamusal alanlarda yaşanan kirliliğe, yaptığımız saha çalışmaları ile dikkat çekmeye çalışmıştık. Konuyu yalnızca saha faaliyetleriyle sınırlandırmanın bir çözüm olmayacağını düşünüp çalışmalarımızı bir rapor haline getirmiştik. Rapor içeriğinde çevre bilincinin nasıl oluşturulacağı konusunda toplam 17 maddede tanımladığımız çözüm önerilerini sunmuştuk. Sunduğumuz çözüm önerilerinin her bir maddesinde dernek olarak  üstlenebileceğimiz sorumlulukları da  detaylı şekilde belirtmiştik. Bu kapsamda çözüm önerilerimizden biri olan, ilkokul ve ortaokul öğrencilerimize eğitsel içerikli bir kültürel aktiviteyi ulaştırmayı amaçlayan Gezgin Sahne Projemizi faaliyete geçirip, toplam 20 okulda  tiyatro etkinliğini gerçekleştirdik.” ifadelerinde bulundu.

1.5 aydır belediyeden dönüş almadık”
Yaşanılan çevrede her vatandaşın hissettiği ortak bir soruna çözüm üretme çabası ile çalıştıklarını kaydeden Kasapoğlu, “Hazırladığımız çözüm önerilerini belediye başkanlığına ve valilik makamlarına da sunduk.  Belediye başkanı ile yaptığımız görüşmede elimizde hazır vaziyette bulunan bir çalışmayı  gerekli incelemeler ve eklemeler yapılarak faaliyete geçirmek istediğimizi dile getirdik. Hatta çalışma kapsamının genişletilerek, ülke bütününde neredeyse her kentte sorun olan bir konuda, Düzce'nin öncülük edebileceği, diğer kentlere bir model oluşturabileceğini belirttik. 

Gönüllü insanlara karşı yetkili kurumlar ilgisiz kalıyor”
Çok düşük bütçeler ile etkin çözümler oluşturmayı amaçlayan çalışmamızla ilgili 1.5 aydır belediyeden  henüz bir geri dönüş alamadık. Sorun tespiti, farkındalık oluşturma, çözüm üretme ve çözümü uygulama noktasında dernek olarak kendimize  yüklediğimiz sorumlulukları gerçekleştirdik.  Ancak çözüm önerilerinin bütünü için beklediğimiz desteği bulamadık. Hazır bir çalışmayı yalnızca rapor düzeyinde bırakmak istemediğimiz için gerçekleştirebileceğimiz çözümleri dernek olarak tatbik etmekteyiz. Görüyoruz ki, somut olarak ortada duran bir sorun, soruna yönelik yapılmış bir çalışma  ve çalışmak isteyen bir grup gönüllü insan varken yetkili kurumlar ilgisiz kalıyor.”

1000
icon
Celal ÇETİN 17 Nisan 2018 23:15

Çevre duyarlılığı hakkında bilinçsizliği zirvede olan bir toplumdan duyarlı olmasını beklemek, deveye hendek atlatmaktan daha zordur. Ne yazık ki böyle bir zorluğun üstesinden gelmeye çalışmak masallardaki KAF dağında DEV aramak gibi imkansızdır. Çevre duyarlılığı için etkin önlemler içeren yaptırımı olan kanunlar çıkarılmadıkça bu ülkede bu işin üstesinden gelinemez. Ne diyelim sizlere kolaylıklar dilemekten başka elimizden hiç bir şey gelmiyor.

0 0 Cevap Yaz
yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
sondakika SON DAKİKA
  • 15:55
  • 15:04
  • 14:34
  • 16:14
  • 09:25
  • 17:08
  • 17:04
  • 15:05
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri