“İSMETPAŞA ORTAOKULU BU KENTİN BELLEĞİDİR”

Eğitim 17 Haziran 2021 16:16
Videoyu Aç “İSMETPAŞA ORTAOKULU BU KENTİN BELLEĞİDİR”
A
a

Düzce’nin köklü okullarından İsmetpaşa Ortaokulu’nun başka bir alana taşınarak mevcut arazisinin satışa çıkartılması kararı, Şerefiye Mahallesi sakinlerini üzdü. İsmetpaşa Okul Aile Birliği ve veliler adına basın açıklaması yapan Veli İrfan Dursun, “İl Genel Meclisi başkan ve üyeleri, bu arsayı satmayın ve ihaleden vazgeçin. Eğitim yuvasının yerine yeni bir büyük iş merkezi yapılmasına sebep olmayın. Rantı değil, halkı düşünün.” dedi.

Düzce merkeze bağlı Şerefiye Mahallesi Cumhuriyet Sokak üzerinde bulunan İsmetpaşa Ortaokulu’nun yeterli alana sahip olmadığı ve deprem riski taşıdığı gerekçesiyle yıkılıp, öğrencilerin Adnan Menderes Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde eğitim görmesi kararlaştırıldı. İsmetpaşa Ortaokulu arazisi satışından elde edilecek gelirle ise Adnan Menderes Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne Darıcı Mahallesi terminal mevkiinde yeni bir bina kazandırılacağı açıklandı. Düzce İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit’ten gelen bu bilgilendirme sonrası siyasilerden peş peşe açıklamalar gelirken, okulun yıkılacak olmasının burukluğunu yaşayan veliler bugün okul önünde bir araya geldi.
İsmetpaşa Ortaokulu Okul Aile Birliği üyeleri, öğrenci velileri ve mahalle halkı okulun yıkılmaması için imza kampanyası başlattıklarını duyurdu.  
“İsmetpaşa Ortaokulu bir tarihtir, bir çınardır”
Açıklamayı yapan veli İrfan Dursun, İsmetpaşa Ortaokulu’nun henüz Cumhuriyet kurulmadan 1911 yılında eğitim öğretim hayatına başladığını ve bu günlere kadar geldiğini belirterek, “İsmetpaşa Ortaokulu Düzce’nin en eski okuludur. Binlerce mezun vermiştir. Her daim adından başarıyla sıkça söz ettirmiştir. Okulun mezunları hem şehrimize hem de ülkemize birçok hizmetler vermiştir. İsmetpaşa Ortaokulu bir tarihtir, bir çınardır. Bu kentin belleğidir.” dedi.
“İmar planı ranta kurban olacaktır”
Söz konusu okulun yıkılıp mevcut arsasının ise satılmak istenmesine tepki gösteren Dursun, “Önce İl Milli Eğitim Müdürlüğü tapu sahibi olan İl Özel İdare Müdürlüğü’ne mevcut okulun yetersiz olduğunu bildirmiştir. İl Genel Meclisi düşünmüş ve buradan nasıl en büyük rant elde edilir diye tartışmış ve sonunda her zaman olduğu gibi imar planı değişikliği akıllarında bir lamba gibi yanmıştır. Yine imar planı ranta kurban olacak. Çözüm! imar palanında parsel tahsisini eğitim alanında, ticaret alanına dönüştürmek.” diye konuştu.
Alınan karardan kimsenin haberi yok”
Alınan taşınma ve satım kararından kimsenin haberi olmadığını aktaran Dursun, “Oysa ki okulun gerçek sahiplerinin yani velilerin, mahallenin yöneticisi olan muhtarın ve okuldaki öğretmenlerin bu olaydan haberi yok. Nerden öğreniyoruz? Tabii her zaman halkın destekçisi olan emekçi kardeşlerimizden ve basın mensuplarından öğreniyoruz.” şeklinden konuştu.
“Bu halkın sesine kulak verin”
“Milli Eğitim Müdürlüğü sen bu okulun tarihi sürecini biliyor musun? Bu kararı almadan yüzlerce velisi olan okul aile birliği ile istişare ettin mi?” şeklinde yetkili mercilere seslenen Dursun, “Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü Bey, lütfen plan tadilatını tekrar meclisiniz ile birlikte değerlendirin. Kamuya ait bir kullanımı ranta dönüştürmeyin. Zaten sıkışmış olan kent merkezine daha fazla yoğunluk eklemeyin. Söz konusu parselde imar planında eğitim alanı tahsisini tekrar geri getirin” ifadelerine yer verdi.

Düzce Valisi Cevdet Atay’a da seslenen Dursun, “Bu halkın sesine kulak verin. Öğrencilerin dağıtılarak geçici binalarda eğitim almalarına ve dolayısıyla eğitim kalitesinin düşmesini kabul etmiyoruz. Söz konusu arsanın imar planında ticaret alanına dönüştürülerek işyeri binası yapılacak olmasına itiraz ediyoruz. Arsanın satılmasına karşıyız.” açıklamalarında bulundu.
 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri