‘İŞARET DİLİ’YLE CUMA HUTBESİ

Gündem 11 Mayıs 2018 16:26
Videoyu Aç ‘İŞARET DİLİ’YLE CUMA HUTBESİ
A
a

10-16 Mayıs Engelliler Haftası dolayısıyla Diyanet İşleri Başkanlığı örnek bir projeye imza attı. Cedidiye Mahallesi’nde bulunan Hacı Davut Camii’nde Cuma Hutbesi Türkiye’de ilk kez cemaate “İşaret Dili” ile anlatıldı.

Engelliler Haftası dolayısıyla çeşitli etkinliklerin düzenlediği Düzce’de Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hayata geçirilen proje takdir topladı. Cedidiye Mahallesi’nde bulunan Hacı Davut Camii’nde okunan Cuma Hutbesi, işitme engelli bireyler için işaret dili ile anlatıldı. Cemaat Türkiye’de ilk kez Düzce’de başlatılan uygulamadan memnun oldu.

Engellilere manevi hizmet

Diyanet İşleri Başkanlığı’nda görevli Engelli Koordinatörü İl Sorumlusu ve Körpeşler Merkez Camii Din Görevlisi Mustafa Akbaş uygulamaya ilişkin yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “Başkanlığımız din hizmetlerinde toplumumuzu aydınlatmak için her geçen gün hizmet alanlarını genişletmektedir. Bu hizmetlerden bir tanesi de engellilere yönelik engelli hizmetleri. Bu atanan arkadaşlar bulundukları illerde bütün engelli kardeşlerimize ulaşarak onlara manevi hizmetlerinde yardımcı olacaklardır. Engellilik, doğuştan veya sonradan bedensel, zihinsel, ruhsal veya herhangi bir duyusal organını kaybetmiş kardeşlerimizin günlük ihtiyaçlarını karşılayamayacağı başkalarından yardım alarak günlük ihtiyaçlarını karşılayan bireylerdir.”

Braille alfabesiyle Kur’an eğitimi”

İşitme engelli kişilere işaret diliyle Kur’an Kerim öğrettiklerini kaydeden Akbaş, “Göremeyen kardeşlerimize de braille alfabesiyle Kur’an eğitimi verilmektedir. Şuan ilimizde merkezde işitme engelli kardeşlerimize kız Kur’an kursu mevcuttur.” diye konuştu.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
sondakika SON DAKİKA
  • 15:55
  • 15:04
  • 14:34
  • 16:14
  • 09:25
  • 17:08
  • 17:04
  • 15:05
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri