“İŞ DÜNYASININ YARALARINA MERHEM OLUYORUZ”  

Gündem 21 Mayıs 2020 16:18
Videoyu Aç  “İŞ DÜNYASININ YARALARINA MERHEM OLUYORUZ”  
A
a

Düzce Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Şahin, koronavirüs salgını sürecinde sanayicinin sesini çeşitli platformlarda duyurmaya ve Düzce’nin yatırım potansiyelini anlatmaya devam ediyor. Başkan Şahin son olarak bugün Bloomberg HT’de 30 Dakika programına konuk oldu. Salgının Düzce sanayisine yansıması sonrası TSO olarak yaptıkları çalışmalardan bahseden Şahin, Türkiye Odaları ve Borsalar Birliği olarak iş dünyasının yaralarına merhem olmak için çalıştıklarını vurguladı.

Düzce Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Şahin, Bloomberg HT kanalında Ali Çağatay’ın hazırlayıp sunduğu 30 Dakika isimli programa konuk olarak Pandemi Sonrası Türkiye Ekonomisi ve Düzce ile ilgili açıklamalarda bulundu.
“Türkiye olarak ciddi adımlar atıyoruz”
Şahin; “Tüm dünyayla birlikte derin şekilde ülkemizi de etkisi altına alan Covid-19 salgını ve salgın sonrası dünya ekonomisinin geleceğinin tartışıldığı bu günlerde Türkiye olarak ciddi adımlar atıyoruz. Sağlık, yönetim biçimi, tedarik zinciri ve üretim alanlarıyla bölgede hali hazırda söz sahibi olan Türkiye, yeni normalleşme sürecinde etkinliği azalan ülkelerin de önüne geçebilecek güç ve iradededir. Türkiye’nin lojistik avantajları, kaliteli ve ucuz üretim olanakları, kamusal teşviklerimiz de göz önüne alındığında süreç sonunda Dünya’da söz sahibi olmamamız için hiçbir neden yok. Sağlık, ekonomi ve altyapı alanlarında yapılan devasa hamleler, ulaşım kanallarının genişletilmesi ve iş dünyasına sunulan onlarca ayrıcalıkla Türkiye, şüphesiz yeni normalleşme sürecinin en etkili ülkelerinden biri olacaktır.” dedi.
“Pandeminin etkilerini en aza indirebilmek için yoğun bir çaba var”
COVID-19 virüsüne bağlı pandeminin tüm dünyanın olduğu gibi Türkiye’nin de ana gündem konusu haline geldiğini anımsatan Şahin, “Konu ile ilgili olarak tüm dünyada yetkililer pandeminin etkilerini en aza indirebilmek için yoğun bir çaba içerisindedir.” şeklinde konuştu.
“TOBB ve bakanlıklar sürekli koordinasyon halinde “
Birlik ve odalar olarak bu süreçte sanayiciler için atılan adımlar hakkında konuşan Düzce TSO Başkanı Tuncay Şahin, “Ülkemizde yaşanan ekonomik sorunlara Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımız Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu, 365 oda ve borsanın taleplerini anlık olarak değerlendirerek ilgili bakanlıklar düzeyinde girişimlerde bulunmuş, iş dünyasının yaralarına merhem olmuştur.” sözleriyle TOBB ve bakanlıklarla sürekli koordinasyon halinde olduklarını söyledi.
“Ekonomik değeri olan birçok projede ortaklık sağlanması gibi adımlar atıyoruz” 
Ali Çağatay’ın pandeminin Düzce’ye olan etkileri ve pandemi sonrası yapılan planlamalarla ilgili sorusunu yanıtlayan Şahin şu ifadelere yer verdi: “Düzce özelinde; ihtisaslaşmış OSB’ler, Teknoloji Transfer Ofisleri, Kuluçka Merkezleri, Teknoparklar, 5 yıllık master planlar ile ilimize ve ülkemize katma değer sağlamaya çalışırken bir yandan da üniversite-sanayi işbirliği çalışmalarımıza devam ediyoruz. 100 firmamıza 100 akademik danışman tahsis edilmesi, Bilim ve Teknoloji Komisyonu kurulması ve komisyon bünyesinde Teknopark’ta kuluçka merkezi oluşturulması, ekonomik değeri olan birçok projede ortaklık sağlanması gibi adımlar atıyoruz.”  
“İlimize yeni gelen yatırımcılarımızın tüm prosedür işleriyle yakından ilgileniyoruz”
Düzce’de bulunan 5 organize sanayi bölgesinin aktif olarak çalıştığını söyleyen Şahin, “Burada üretilen başta otomotiv yan sanayi, makine, metal, tekstil ve fındık gibi ürünler 124 ülkeye ihraç edilmektedir. Valimiz Dr. Zülkif Dağlı, Belediye Başkanımız Dr. Faruk Özlü’nün de büyük destekleriyle hayata geçirdiğimiz ve başkanlığını yürüttüğüm Yatırım Ajansı’nda ilimize yeni gelen yatırımcılarımızın tüm prosedür işleriyle yakından ilgileniyoruz. Kamu-sanayi işbirliği çalışmalarımız kapsamında da özellikle turizm alanında önemli çalışmalara imza atıyoruz. İlimizin tanıtımı amacıyla katılım sağlanan fuarlara destek verirken bir yandan da ilimizdeki bakir turizm alanlarını gün yüzüne çıkarıyoruz. TOBB’un odamızı görevlendirdiği proje okulumuz olan Mevlana Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesi ile de “Meslek Lisesi, Memleket Meselesi” mottomuzu hayata geçiriyoruz.”      
“Ülke olarak ekonominin etkili aktörleri arasına gireceğimizden şüphemiz yok”
Düzce Ticaret ve Sanayi Odası’nın bölge sanayisinde teknolojik dönüşümü sağlamayı hedefleyen bir kurum olduğunun ve bunun için üniversite-sanayi işbirliğini önemsediğinin altını çizen Şahin, “Düzce Üniversitesi ile Düzce Ticaret ve Sanayi Odası’nın Düzce’ye katkı sağlamak için harcadığı çaba ve işbirliği neticesinde “Endüstriyel Robotik Tasarımı Merkezi” Düzce ilinde faaliyet gösteren üretici firma ve diğer paydaşlarımıza büyük yarar sağlamayı hedefliyoruz. Proje kapsamında; 500 akademisyen, iş dünyası temsilcisi ve üniversite öğrencilerine yönelik eğitimler vermeyi planlıyoruz. “Endüstri 5.0” için ürettiğimiz politikalar ile, ülkemizi küresel “büyük veri” ekonomisinde net veri ihracatçısı haline getirmek öncelikli hedeflerimiz arasında yer alıyor. Tüm dünyada ekonomi anlayışı değişmiş, yeni iş modelleri ve çalışma yöntemleri türemiştir. Bu dönemin sonunda ülke olarak hızlı bir şekilde sürece adapte olduğumuzda ekonominin etkili aktörleri arasına gireceğimizden şüphemiz yoktur.” diye konuştu.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri