‘İŞ ALANLARI DAHA GENİŞ’

Gündem 26 Haziran 2018 15:53
Videoyu Aç ‘İŞ ALANLARI DAHA GENİŞ’
A
a

Bu yıl ilk kez öğrenci alacak olan Düzce Üniversitesi Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Öğretmenliği Bölümü hakkında bilgiler beren Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Fidan Özbey, özel eğitim öğretmenine Türkiye’de duyulan ihtiyacın 2017 yılı için 12 bin civarı olduğunu belirterek, öğretmenlik branşları arasında iş imkanı en iyi düzeyde olan branşın Özel Eğitim Öğretmenliği olduğuna dikkati çekti.

Düzce Üniversitesi Eğitim Fakültesi bünyesinde açılan ve bu yıl ilk kez öğrenci alacak olan Özel Eğitim Öğretmenliği Bölümü hakkında Özel Eğitim Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Fidan Özbey, önemli açıklamalarda bulundu. Özbey, “Bölümümüzün amacı, ‘Özel Gereksinimli’ olarak nitelendirilen; zihinsel engelli, görme engelli, işitme engelli, bedensel engelli, dil ve konuşma bozukluğuna sahip, otizmi olan, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu yaşayan, öğrenme güçlüğü içerisinde olan ya da üstün ve özel yetenekli gibi farklı gelişim özellikleri gösteren bireylerin eğitimlerini ve toplumsal yaşama katılımlarını destekleyecek özel eğitim öğretmenlerini yetiştirmektir.” sözleriyle açıklamalarına başladı.

Özel gereksinimli öğrencilerin bağımsız yaşam becerilerini geliştirecekler”
Özel Eğitim Öğretmenliği Bölümü’nde eğitim gören öğrencilerin; özel gereksinimli öğrencilere günlük yaşamda gerekli olabilecek tüm yaşam becerilerini öğretebileceklerini söyleyen Özbey, bu bölümden mezun olan öğretmen adaylarının topluma sağlayacakları katkıları; özel gereksinimli öğrencilerin bağımsız yaşam becerilerini geliştirme, destek almadan yaşamlarını sürdürmelerine katkı sağlama, iletişimi başlatma ve sürdürme becerileri ile sosyal becerilerini geliştirme ve böylelikle toplumla bütünleşmelerini sağlama şeklinde özetledi.

Öğrencilerimizin hayallerini gerçekleştirmesi için gerekli desteği sağlıyoruz”
Düzce Üniversitesi’nin; öğrencilerini, gerçekleştirmek istedikleri projeler, çalışmalar, katılmak istedikleri yarışmalar ve şehrin gelişimine yönelik hayata geçirilmeyi bekleyen her türlü faaliyet ve planlar için destekleyici, teşvik edici bir tutuma sahip olduğunu dile getiren Dr. Öğr. Üyesi Özbey, Düzce Üniversitesi’nde öğrencilerin hayallerini gerçekleştirmeleri noktasında herhangi bir sınırlandırma olmadığını, aksine teşvik ve desteğin olduğunu önemle vurguladı.

İnsanları ayrım yapmaksızın sevmelisiniz”
Özel Eğitim Öğretmenliği Bölümü’nü seçecek öğrencilere de tavsiyelerde bulunan Özbey, bu bölümde eğitim almak isteyen öğrencilerin, insanları ayrım yapmaksızın sevmeleri ve onları sahip oldukları farklı özellikleri ile benimsemeleri, çocuklara karşı sevgi dolu ve sabırlı olmaları gerektiğini vurguladı. Özel gereksinimli çocuklara verilen eğitimin sonuçlarının yavaş yavaş ortaya çıktığı için, bu çocukların gelişimlerinin normal gelişim gösteren akranlarından yavaş olduğuna dikkat çeken Fidan Özbey, bu nedenle öğretmen adaylarının kararlılıkla ve uzun süren çalışmaların sonucunda, çocuklarda ilerlemelerin olabileceğini bilmeleri ve sabırlı olmaları gerektiğini ifade etti.

İlk kez özel çocuklarla etkileşim kurduğunuzda duygusal sahnelerin yaşanması çok normal”
Özel Eğitim Öğretmenliği Bölümü’nde eğitim almak isteyen adayların sık sık kendisine, “Ben yapım gereği engelli çocuklara karşı fazla hassas davranıyorum ve onları görünce ağlıyorum, bu özelliğim meslekte başarılı olmama engel mi?” sorusunu yönelttiklerini belirten Fidan Özbey, bu soruyu “İlk kez özel çocuklarla etkileşim kurduğunuzda duygusal sahnelerin yaşanması çok normal. Hepimiz özel çocuklarla çalışmaya başladığımızda bu tür duygular yaşıyoruz. Zamanla öğrenciyi tanıdıkça, ona yeni beceriler kazandırdıkça, çocuğa güven duymaya ve başaracağına inanmaya başlıyorsunuz. Bu da beraberinde başarıyı getiriyor. Çocuğun başarısı aynı zamanda sizin başarınız oluyor. Zamanla çocuğa acıma hissinden uzaklaşıp onun başaracağına inanarak ona güvenme hissine ulaştığınızda ve başardığını gördüğünüzde gerçek mesleki hazza ulaşabiliyorsunuz. Çünkü onu bağımsız yaşama hazırlıyorsunuz.” şeklinde cevapladı.

Özel eğitim öğretmenlerinin iş alanları daha geniş”
Öğretmenlik branşları arasında iş imkanı en iyi düzeyde olan branşın Özel Eğitim Öğretmenliği olduğunu ve Özel Eğitim Öğretmenliği Bölümü öğrencilerinin, Düzce Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra özel veya kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapma imkanını elde ettiğini belirten Düzce Üniversitesi öğretim üyesi, özel eğitim öğretmenlerinin; özel eğitim okullarında, özel eğitim sınıflarında, rehberlik ve araştırma merkezlerinde, rehabilitasyon merkezlerinde, kaynaştırma ve bütünleştirme kapsamındaki normal okul ve sınıflarda, destek eğitim odalarında, hastane sınıflarında, mesleki eğitim merkezlerinde, meslek liselerinde, özel eğitim uygulama merkezlerinde, özel eğitim ana okullarında, iş uygulama okullarında özel eğitim öğretmeni ünvanı ile görev yapabileceklerini söyledi. Özel eğitim öğretmenine ülkemizde duyulan ihtiyacın 2017 yılı için 12 bin civarı olduğu bilgisini paylaşan Dr. Öğr. Üyesi Fidan Özbey, rehabilitasyon merkezlerinin şimdiden sayısı azımsanmayacak düzeyde öğretmen taleplerinde bulunduklarını ifade etti. Öğrencilerin sadece iş imkanları iyi diye bu mesleği tercih etmemeleri gerektiğine işaret eden Özbey, sabırsız, özverisiz, tembel ve sorumsuz kişilerin bu meslekte başarılı olamayacakları vurgusunda bulundu.

 

1000
icon
Vatandaş 26 Haziran 2018 18:32

Vah vah gençliğin işi zor.

0 0 Cevap Yaz
yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
sondakika SON DAKİKA
  • 15:55
  • 15:04
  • 14:34
  • 16:14
  • 09:25
  • 17:08
  • 17:04
  • 15:05
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri