‘İLAÇLI MÜCADELE ŞART!’

Gündem 15 Haziran 2022 16:15
Videoyu Aç ‘İLAÇLI MÜCADELE ŞART!’
A
a

Düzce’de özellikle fındık ve dut ağaçlarına zarar veren ve verimi düşüren Amerikan Beyaz Kelebeği ile etkin mücadele için üreticilere bir çağrı da Düzce İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden geldi. Zararlıya karşı topyekün mücadele için ilaçlı müdahalenin önemine dikkat çekildi.

Düzce’de ‘Yeşil katili’ olarak anılan ve üreticilerin kabusu olan Amerikan Beyaz Kelebeği zararlısı, birden çok bitkiyle beslenmesi ve çok yüksek miktarda çoğalma kabiliyetine sahip olması nedeniyle, hem bitkisel üretimi hem de insanların yaşam alanlarını tehdit ederek sosyal yaşamı olumsuz yönde etkiliyor. Yapılan arazi çalışmaları, zararlının mayıs ayının ikinci yarısından itibaren çıkış yaparak yumurta koymaya başladığını gösterdi. İl genelinde her yıl 2 döl veren bu zararlı, birinci neslini haziran ayında, ikinci neslini ise ağustos ayında vererek tarımsal üretimde önemli ölçüde zarar meydana getiriyor.
“Bu yıl zararın daha yüksek olacağı öngörülüyor”
Konuya ilişkin Düzce Tarım İl Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada; “Amerikan Beyaz Kelebeği zararlısının ekonomik zarar eşiği üzerine çıkmasını engellemek amacıyla gerekli ilaçlı mücadelenin geciktirilmeden ve il genelinde eş zamanlı olarak yapılması, zararlının yoğunluğunun azalmasında önemli katkı sağlayacaktır. Arazi çalışmaları, zararlının mayıs ayının ikinci yarısından itibaren çıkış yaparak yumurta koymaya başladığını göstermektedir. Ortalama bir yumurta paketinde 700-1000 arasında yumurta koydukları gözlemlenmiştir.”
Bu günlerde yumurtadan çıkış yapan kurtçukların bitkilerin yapraklarıyla beslenmeye başladığının görüldüğünü kaydeden yetkililer, 2021 yılında bazı bölgelerde görülen artış göz önüne alındığında, bu yıl zarar oranının daha yüksek olacağını öngörüsünde bulundu.
“Çoğalmaya karşı mücadele edilmeli”
Düzce İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden zararlı ile mücadele konusunda şu uyarı ve tavsiyelerde bulunuldu: “Fındık bahçelerinde tırtıl kolonileri çaprazlama olarak birer ocak atlanarak, toplam 10 ocakta sayılmalıdır. Zararlı ekonomik zarar eşiğinin üstünde ise mücadeleye karar verilmeli ve çoğalmaya karşı mücadele edilmelidir. Bu kapsamda; belediyelerin sorumluluğunda bulunan alanlarda gerekli olan ilaçlamaların yapılabilmesi için belediyelere bilgilendirme yapılmıştır. 2022 yılında İl Özel İdare bütçesi ile alınan ilaçlar ile köylerde, il müdürlüğümüz ekipleri tarafından ziraat odaları ve bakanlığımız desteğiyle alınan makineler ile ortak alanlarda ilaçlama yapılacaktır.”   
“Üreticilerimizi daha duyarlı olmaya davet ediyoruz”
Zararlıyı baskı altına alan doğal düşman olan yararlı böceklerin korunması ve etkinliğinin arttırılması amacıyla ilaçlı mücadelede çevre dostu ilaçların tercih edilmesi gerektiğine dikkat çeken müdürlük, böylelikle hem insan sağlığının hem de çevre sağlığının korunmasına önemli ölçüde katkı sağlanacağı vurgulandı.
Açıklamada ayrıca, “Üreticilerimizin konu hakkında daha duyarlı olmaları, zararlıyla mücadelede her bir üreticinin kendi bağ ve bahçesindeki zararlıyı kontrol etme zorunluluğunun olduğu, kontrol edilmeyen alanlardan ikinci nesilde ve gelecek yılda zararın artarak devam edeceğinin bilinmesi gerekmektedir.” uyarısında bulunuldu.
 

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri