'İFLAS ETTİK,BAŞINIZIN ÇARESİNE BAKIN'

Gündem 22 Haziran 2018 12:19
Videoyu Aç 'İFLAS ETTİK,BAŞINIZIN ÇARESİNE BAKIN'
A
a

Tek şirketten elektrik alma devrinin sona ermesi ile birlikte birçok alternatif elektrik satış şirketi de pazara girdi. İndirimli elektrik almak için piyasadaki en hesaplı tarifeyi sunan şirketlerle anlaşan tüketiciler şu günlerde kendilerine ulaşan "Firmamız iflas etmiştir, 1 ay içerisinde kendinize yeni bir tedarikçi bulun" yazısı ile şok yaşıyor. Uygun bir tarife için görevl

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK)’nun son düzenlemesi sayesinde, artık aylık 70 TL’nin üzerinde elektrik faturası ödeyen tüketiciler başka bir elektrik satış şirketine geçebiliyor.

Tüketicilere daha ucuz elektrik sundular
Bu rekabet düzenlemesi ile tek şirketten elektrik alma devri sona erdi. Bu doğrultuda rekabetin hakim olduğu piyasa kızışmaya başladı. Pazara giren birçok özelleşmiş elektrik satış şirketleri rakipleri ile fiyat çekişmesine tutuştu. Görevli tedarikçi SEPAŞ, 1 KW elektriğin birim fiyatını 0,314096 TL yani 31 kuruştan satarken, tüketicilerin tasarruf etmesini sağlamaya odaklanan alternatif firmalar, fiyatı 20 kuruşlara kadar düşürdü. Serbest tüketici limitini geçen aboneler de elektrik şirketini tek tek değiştirmeye başladı. Ancak elektrik fiyatlarında yaşanan yükseliş alternatif şirketlerin üzerinde kara bulutlar dolaşmasına neden oldu

'Sözleşme feshi' şoku
En hesaplı tarifeyi sunan elektrik şirketleri ile yıllık sözleşmeler yapan tüketiciler, şu günlerde kendilerine ulaşan 'Sözleşme feshi' yazıyla büyük şok yaşar oldu. Elektriğin birim fiyatındaki artışa işaret ederek, iflas noktasına geldiklerini bildiren firmalar, 1 ay içerisinde yeni bir şirketle anlaşma sağlanması aksi takdirde elektrik kesilmesi nedeniyle mağduriyet yaşanacağını bildiriyor.

SEPAŞ kolaylık sağlamaya yanaşmıyor
Henüz sözleşmeleri devam eden tüketicilerin çaresizce yolunu tuttuğu SEDAŞ ise hesaplı tarifeye kapılarını tamamen kapatıyor. Tüm planlamalarını elektriğin de içerisinde olduğu gider hesabına göre yapan özellikle büyük şirketler şimdi pahalı elektrik almak zorunda bırakılmaları nedeniyle sıkıntı yaşıyor.

Neden yaptırım uygulanmıyor?
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK)’nun izniyle piyasaya giren özelleşmiş elektrik satış şirketlerinin tüketicileri 'İflas ettik, başınızın çaresine bakın' tarzında mağdur etmesi eleştirilirken, neden bir yaptırım uygulanmadığı sorgulanıyor.

Sedaş'tan açıklama
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK)'nun izniyle piyasaya giren özelleşmiş elektrik satış şirketlerinin iflas gerekçesiyle tüketicilerine sözleşme iptaline ilişkin yazı göndermesini konu alan haberimizin internet sitemizde yer alması sonrası Düzce'de elektrik dağıtımından sorumlu olan SEDAŞ'tan açıklama geldi.
“Elektrik faturaları kesinlikle bizim sorumluluğumuzda bulunmamaktadır”
SEDAŞ, yaptığı yazılı bilgilendirmede, elektrik dağıtım ve perakende satış işlemlerinin iki farklı şirket tarafından yürütüldüğüne dikkati çekerek, “Elektrik dağıtım hizmetini SEDAŞ olarak biz yürütüyoruz. SEDAŞ sadece elektrik dağıtım faaliyetlerini yapıyor ve bu kapsamda da elektrik dağıtım şebekesi altyapı yatırım çalışmaları, sayaç işlemleri, arıza bakım onarım, aydınlatma, kayıp kaçak mücadelesi, enerji müsaadesi ve elektrik bağlantı çalışmalarını gerçekleştirmektedir. Ancak elektrik faturaları kesinlikle bizim sorumluluğumuzda bulunmamaktadır. Elektrik dağıtım şirketlerinin tarife grubunda yer alan meskende, ticarethanede, sanayide, tarımsal sulama vb. elektrik tüketimi olan kullanıcılara elektrik satışı yapması söz konusu değildir.” ifadelerini kullandı.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
sondakika SON DAKİKA
  • 15:55
  • 15:04
  • 14:34
  • 16:14
  • 09:25
  • 17:08
  • 17:04
  • 15:05
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri