“HZ. PEYGAMBERİMİZ TÜM İNSANLIĞA ÖRNEK OLDU”

Gündem 22 Kasım 2018 14:38
Videoyu Aç “HZ. PEYGAMBERİMİZ   TÜM İNSANLIĞA ÖRNEK OLDU”
A
a

Düzce Üniversitesi’nde düzenlenen “Hz. Peygamber ve Gençlik” başlıklı panelde konuşan Öğretim Üyesi Doç. Dr. Arif Aytekin, “Son Peygamber olan Hz. Muhammed (S.A.V.)’in doğruluktan ayrılmadığını, yalan söylemediğini, kimseyi kırmadığını, akıllı, olgun davranışları ve güvenilirliğiyle tüm insanlığa örnek olduğunu söyledi.

Düzce Üniversitesi İlahiyat Fakültesi tarafından Mevlid-i Nebi Haftası kapsamında düzenlenen “Hz. Peygamber ve Gençlik” başlıklı panel, Mehmet Akif Ersoy Eğitim ve Kültür Merkezi İstiklal Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Programa; Düzce Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Genç, İl Müftüsü Hüseyin Can, Düzce Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsmail Karagöz, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Akkuş, öğretim elemanları ve öğrenciler katıldı.

Çağa yeni bir insanlık modeli getirdi”
Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programın açılış konuşmasını, Düzce Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Genç gerçekleştirdi. Hz. Peygamberimizin doğum yılı vesilesiyle bir araya geldiklerini belirten Prof. Dr. İlhan Genç, Hz. Muhammed Mustafa (S.A.V.)’nın getirdiği mesajlarla putperest anlayışı yıktığını ve çağa yeni bir insanlık modeli getirdiğini ifade etti. O’nun insan hakları, bilim ve çevre gibi daha birçok konuda verdiği mesajların, her çağa hitap ettiğinin altını çizen Prof. Dr. Genç, programa katkı sağlayanlara teşekkür ederek sözlerini sonlandırdı.

Hz. Muhammed’in Kur’an-ı Kerim’de niteliklerini anlattı
Panelin ilk konuşmacısı olan Düzce Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Arif Aytekin, “Hz. Muhammed’in Kur’an-ı Kerim’de Nitelikleri” başlıklı sunumunu katılımcılarla paylaştı. İnsanoğlunun en güzel biçimde yaratıldığının Kur’an-ı Kerim’de belirtildiğini söyleyen Doç. Dr. Arif Aytekin, bunun en güzel örneğinin ise Peygamberimiz Hz. Hz. Muhammed Mustafa (S.A.V.) olduğunu dile getirdi.

Peygamberimizi anlamak için Kur’an-ı Kerim’i iyi bilmemiz gerekiyor”Son Peygamber olan Hz. Muhammed’in, canlı ve cansız tüm varlıklara adalet ve iyilikle davrandığına işaret eden Aytekin, O’nun doğruluktan ayrılmadığını, yalan söylemediğini, kimseyi kırmadığını, akıllı, olgun davranışları ve güvenilirliğiyle tüm insanlığa örnek olduğunu sözlerine ekledi. Peygamberimizi anlamak için Kur’an-ı Kerim’i iyi bilmemiz gerektiğini kaydeden Doç. Dr. Arif Aytekin, O’nun ahlaki yönünü ve evrenselliğini iyi bir şekilde hayatımıza yansıtmamız gerektiğini belirterek konuşmasını noktaladı.Panelin bir diğer konuşmacısı Düzce Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Kenan Karagöz, “Hz. Peygamber’in Gençlerle İletişimi” başlıklı sunumunda, gelecek nesillere güzel şeyler anlatmak için önce geçmişimizi iyi bilmemiz gerektiğini hatırlattı.

O’nun güzel ahlakı sayesinde Hz. Ali en iyi şekilde yetişti”
Peygamber efendimizin gençler ile ilişkisine en güzel örneğin Hz. Ali olduğunu ifade eden Dr. Öğr. Üyesi Kenan Karagöz, küçük yaşından itibaren Peygamberimizin yanında büyüyen Hz. Ali’nin 10 yaşında İslâm'ı kabul ettiğini belirterek O’nun güzel ahlakı sayesinde Hz. Ali’nin en iyi şekilde yetiştiğini söyledi. Hz. Peygamberimiz, hicret etmeden önce elinde bulunan emanetleri, sahiplerine verilmek üzere Hz. Ali'ye bıraktığını, gözünü dahi kırpmadan Efendimizin yatağına yatarak müşrikleri şaşırtan Hz. Ali’nin Peygamberimize nasıl bir bağlılık ile yetiştiğini gösterdiğini belirtti. Dr. Öğr. Üyesi Kenan Karagöz, Peygamberimizin hayatı boyunca gençlere ve çocuklara duymuş olduğu ilgi ve şefkate dair birçok örnek paylaşarak sözü, Düzce Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsmail Karagöz’e bıraktı.

Gençlik döneminde edinilen bilgiler daha sağlam”
Prof. Dr. İsmail Karagöz, “Kur’an ve Sünnet Işığında Gençlik” başlıklı konuşmasında kişinin, nefsine sahip çıkmasının çok zor olduğundan dolayı ibadetlere ergenlik döneminden itibaren başlaması gerektiğine dikkat çekti. Gençlik döneminde edinilen bilgilerin ve alınan eğitimlerin daha sağlam olduğunu dillendiren Prof. Dr. Karagöz, bunlara yaşlılık döneminde çok ihtiyaç duyulacağını ifade etti.

Gençlere ilk tavsiyem Kur’an-ı Kerim’i iyi bilin”
Gençlere ilk tavsiyesini Kur’an-ı Kerim’i iyi bilmeleri şeklinde açıklayan Prof. Dr. İsmail Karagöz, Kur’an-ı Kerim’i daha iyi kavrayabilmek için ise tefsir kitabı ile okunmasının daha faydalı olacağı değerlendirmesinde bulundu. Gençlere bir diğer tavsiyesini ise “Nefsinize hakim olmanız olacaktır.” sözleriyle ifade eden Prof. Dr. Karagöz, bunun gençlik döneminde çok zor olduğunu, bu zorluğu da beş vakit namazı kılarak aşabileceğinin altını çizdi. Gençlerin önce anne, baba sonra hocalarına, arkadaşlarına saygılı olması gerektiğini belirten Düzce Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsmail Karagöz, imanın olmadığı yerde bilginin de önemli olmadığı uyarısında bulunarak sözlerine son verdi.

 

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri