“HÜKÜMETİMİZİ ÜRETİCİYİ KORUMAYA DAVET EDİYORUZ”

Gündem 19 Nisan 2021 12:31
Videoyu Aç “HÜKÜMETİMİZİ ÜRETİCİYİ KORUMAYA DAVET EDİYORUZ”
A
a

Fındık sezonuna 4 aydan az bir zaman kala İYİ Parti Düzce İl Başkanı Yunus Özar Er’den Toprak Mahsulleri Ofisi açıklaması geldi. Er, TMO’nun yeni sezon girene kadar piyasadan çekilmemesi gerektiğini belirterek, “TMO’nun depo sorunu ya da fındık satma sorunu yoktur. TMO piyasadan çekilir çekilmez, fındık fiyatları da 20 TL’nin altına doğru düşeceği aşikârdır” ifadelerini kullandı. “Üretici korunmalıdır” vurgusu yapan Er, “Yeni sezon fiyatı öncesi, 25 TL olarak belirlemeli ve yeni sezona kadar alımlarını sürdürmelidir” çağrısı yaptı.

İYİ Parti Düzce İl Başkanı Yunus Özar Er, yaklaşan fındık sezonu öncesi Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) yeni sezon girene kadar piyasadan çekilmemesi gerektiğini belirtti.
TMO’nun piyasadan çekilmesi halinde fındık fiyatlarının 20 TL’nin altına düşeceğini ifade eden Er, “Bilindiği üzere, TMO, 2020/2021 yılı fındık alım sezonu 30 Nisan’da bitecektir. 30 Nisan tarihinin giderek yaklaştığı bu günlerde ise gerek Pandemi kaynaklı ekonomik kriz sebebi ile gerekse de TMO’nun fındık alımını sonlandıracağından, üretici stoklarındaki bütün fındıkları da satmaktadır. Dolayısı ile Fındık alım fiyatları da düşmüş, 20.25 ile 20.75 TL bandına kadar gerilemiştir. TMO piyasadan çekilir çekilmez, fındık fiyatları da 20 TL’nin altına doğru düşeceği aşikârdır çünkü TMO dışında piyasada fındıkta ana aktörler,  en büyük alıcı olarak Ferrero, ikinci sıradaki en büyük ihracatçı şirket Singapur merkezli Olam Gıda ve üçüncü olarak da Balsu Gıda kalacaktır. Fındık yeni sezona düşük fiyatla girmemeli, üretici korunmalıdır” vurgusu yaptı.
“TMO FINDIK ALIRSA ŞARTLAR ÜRETİCİ LEHİNE OLUR”
TMO’nun yeni sezon başlayana kadar piyasadan çekilmemesi gerektiğini belirten Er, “TMO yeni sezon girene kadar piyasadan çekilmemelidir. TMO’nun depo sorunu yoktur. TMO’nun fındık satma sorunu da yoktur. İhracatçılar kolay olarak TMO’dan ve depolarından fındığı alıp ihraç etmektedir. Bu ayrıca ihracatçının da işini kolaylaştırmakta ve daha denetimli, daha kaliteli ve kriterlere uygun fındık ihraç etmelerini de sağlamaktadır. Tabii ki bu da piyasadaki bütün oyunculara rol imkanı vermekte, 3 firmanın da rakibi çoğalmakta, şartlar da üretici lehine gelişmektedir. Ayrıca bu durum fındık fiyatlarının dalgalanmasını da önlemekte ve istikrar sağlamaktadır” cümlelerini kullandı.
“TMO YENİ SEZONA KADAR FİYATI GÜNCELLEMELİ”
Yeni sezon öncesi TMO’nun fiyat güncellemesine giderek fındığın kilogram fiyatını 25 TL olarak belirlemesi gerektiğini savunan Er açıklamasında, “TMO yeni sezon girene kadar piyasada ve oyunda olmalı, bir an önce fiyat güncellemesine gitmeli ve fiyatı, yeni sezon fiyatı öncesi, 25 TL olarak belirlemeli ve yeni sezona kadar alımlarını sürdürmelidir. Yeni sezonda piyasa erken açılmalı, 1 Ağustos’ta yeni sezon fiyatları açıklanmalıdır” görüşünü belirtti.
“HÜKÜMETİMİZİ ÜRETİCİYİ KORUMAYA DAVET EDİYORUZ”
Dönüm teşvik parası konusuna da değinen Er, “Yeni sezonda üreticiyi koruma adına da fındık ekimine getirilen sınırlama nedeniyle yasal olarak izin verilen iller dışında dönüm teşvik parası verilmemelidir. Bu noktada hükûmetimizi ve karar alıcıları hızlı ve sorumlu hareket ederek, üreticiyi korumaya davet ediyoruz” sözleriyle yetkililere çağrı yaptı.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri