“HİZMET VEREMİYORSANIZ FAKÜLTEYİ KAPATIN!”

Sağlık 20 Temmuz 2021 15:47
Videoyu Aç “HİZMET VEREMİYORSANIZ FAKÜLTEYİ KAPATIN!”
A
a

Özel hastaneleri aratmayan şekilde istenen paralar, yanlış uygulama iddiaları ve kapanan bölümlerle başarılı hizmetlerle değil sorunlarla gündemden düşmeyen Düzce Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nin ‘Çocuk Acil Servisi’nde beklenen oldu. Kapısına kilit vurulan çocuk acili, Kurban Bayramı boyunca hizmet vermeyecek. Bayramdan sonra ise tıpkı poliklinikler gibi sabah 08:00 akşam 17:00 arasında hasta çocuklar muayene edilecek. Uzman doktor bulamadıkları için ‘tadilat’ bahanesiyle çocuk acilinin kapanmasına onay veren Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İdris Şahin ve üniversite yönetimine tepki giderek büyüyor. Vatandaşlar, ‘Beceremiyorsanız fakülteyi kapatın!’ diyerek verilemeyen sağlık hizmetini eleştiriyor.

Uzun süredir asistan dahi olmaması nedeniyle aile hekiminin çocukları muayene ettiği Düzce Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nin ‘Çocuk Acil Servisi’ dekanlık makamının kararıyla bayram süresince kapatıldı.
Hizmet değil sorunlar silsilesi
Düzce’nin sağlık hizmeti yükünü sırtlanması gerekirken önce Çocuk Yoğun Bakım Servisi’ni kapatan ardından Çocuk Acil Servisi’nde hizmet geçici olarak durduran hastane, son dönemde şehir dışına yaptığı yoğun sevklerle de sağlıkta geldiği yakışmayan noktayı gözler önüne seriyor.
İç çekişme yıllardır bitmiyor
Aynı zamanda rektör yardımcısı olan Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İdris Şahin’in yönetimindeki tıp fakültesinde bölümler arası iç çekişme ve gruplaşmalar yıllardır kökü kazınamayan bir sorun olarak ortada duruyor. Son dönemde çocuk aciline uzman doktor bulunamaması ve öğretim görevlilerinin ‘Ben akademisyenim, ders veriyorum, acilde çocuk bakmam’ şeklindeki Hipokrat yeminlerinden uzak yaklaşımı sorunun giderek içinden çıkılmaz bir hal almasına yol açıyor.
Özel hastanelerle yarışıyor
Sürekli verdiği hizmetlerle övünen ancak öğretim görevlisi muayenesi, ameliyat ve erken tahlil sonucu adı altında hastalardan aldığı ücretlerle özel hastanelerle yarışan üniversite hastanesi tıpkı ticarethane gibi hizmet vermeye devam ediyor.
Çocuk Acil Servisi’nde aile hekimi çalışıyor
Son olarak çocuk sağlığı ve hastalıkları alanında eğitim almış uzman doktor ya da asistanların görev yapması gereken ‘Çocuk Acil Servisi’nde aylardır bir aile hekimi hasta çocukları muayene etmesi sağlık hizmetindeki derin çatlağı yeniden gün yüzüne çıkardı. Doktorların bir bir ayrılması ile çıkmaza giren hastane yönetimi, çocuk acilinde çalışacak uzman hekim ve asistan doktor bulamayınca çareyi fakülte bünyesindeki bir aile hekimini görevlendirmekte bulmuş, ancak bu durum hasta yakınlarının tepkisine neden olmuştu.
Bayram boyunca kapısına kilit vuruldu
Tıp fakültesi bünyesindeki çocuk hastalıkları alanında uzman öğretim üyelerinin de acilde görev almayı reddetmesi ile çıkmaza giren yönetim, servisteki aile hekimi ve hemşirelere bayram boyunca izin vermek için çareyi ‘Çocuk Acili’ni geçişi olarak kapatmakta buldu. Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İdris Şahin’in imzaladığı kararda gerekçe olarak ‘bayramda tadilat yapılacak olması’ ibaresi yer alması komik karşılandı.
Bayramdan sonra sadece gündüz hizmet verecek
Geçici çözüm olarak sadece bir aile hekimin gece-gündüz görev aldığı Çocuk Acil Servisi’nin Kurban Bayramı’ndan sonra sabah 08:00 akşam 17:00 şeklinde sadece gündüz hizmet vereceği de kesinleşti. Hekim krizinin devam etmesi halinde ise Çocuk Acil Servisi’nin tamamen kapatılması planlanıyor.
Vatandaş tepkili
Bu durum karşısında tepkilerini ortaya koyan hastanenin verdiği sağlık hizmetinden şikayetçi olan çok sayıda Düzceli, ‘Hizmet veremiyorsanız fakülteyi kapatın!’ diyerek, sağlık hizmetindeki büyük sancıya parmak basıyor.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri
kklklllkkdsa