‘HER TÜRLÜ ŞİDDETE SIFIR TOLERANS ŞART!’

Gündem 3 Ekim 2020 15:21
Videoyu Aç ‘HER TÜRLÜ ŞİDDETE SIFIR TOLERANS ŞART!’
A
a

Hafta içi her sabah Öncü TV ekranlarında izleyicileri ile buluşan Manşet Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Canan Üstüner’in hazırlayıp sunduğu ‘Güne Merhaba’ programının konuğu olan Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Ekrem Çavuş, sağlıkta fiziksel ve sözlü şiddetin son bulması için hapis cezası gibi yaptırımların olması gerektiğini vurguladı. Koronavirüsle mücadelenin en önemli halkası olan filyasyon ekiplerinin dahi sahada darp edildiğini söyleyen Çavuş, “Mahallelerden kovuluyorlar. Bütün bunlara rağmen bu mücadeleden zerre geri adım atmıyorlar.” dedi.

Öncü TV’nin hafta içi her sabah ilgiyle izlenen “Güne Merhaba” programının konuğu olan Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Ekrem Çavuş, koronavirüs salgınında en ön safta mücadele eden sağlık çalışanlarının sorunlarından, sağlıkta yaşanan şiddet olaylarına kadar birçok konuya değindi. 
“HER ŞEY İÇİN SAĞLIK KURUMLARINA MÜRACAAT ETMEK DOĞRU DEĞİL”
Her hastalıkta sağlık kurumlarına müracaat etmenin doğru olmadığını söyleyen Çavuş şunları söyledi;
“Bizim triyajlarımız var. Gerek belli başlı Aile Sağlık Merkez’lerinde, gerek ikinci basamak sağlık kurumlarında, yani hastanelerimizde, triyajlarda vatandaşımızı Kovid’le ilgilenen birime mi, yoksa ilgili polinikliğe mi sevkedecekleri konusunda ayrım yaparak yönlendirme yapıyorlar. O konuda vatandaşlarımız tabii her şey için sağlık kurumlarına müracaat etmenin öncelikli olarak biz doğru olmadığını düşünüyoruz.” 
“İYİ BİR SEVİYEDE”
Düzce’de koronavirüs salgınının Türkiye ortalaması gibi olduğunu söyleyen Çavuş sözlerini şu şekilde sürdürdü:
“Düzce’de çok atak yapmış durumda değil. Ortalamanın altında da değil ama iyi bir seviyede. Şu an iyi bir mücadele ile götürülmeye çalışılıyor. Burada en önemli aktör kahraman sağlık çalışanları. Sağlık çalışanları kendilerini vatandaşların sağlığına adamış durumda.” 
“SAĞLIK ÇALIŞANLARI BUGÜN EN AZ DEVLET MEMURU MAAŞINI ALAN KESİM”
Televizyonlarda sağlık çalışanlarının maaşının ne kadar olduğunun konuşulmasından dert yanan Türk Sağlık-Sen Düzce Şubesi Başkanı Ekrem Çavuş sözlerine şöyle devam etti:
“Bu dönemde sağlık çalışanlarına yardımcı olanlar olduğu gibi, hiç olmayanlar da, maalesef köstek olanlar da oldu. Bu şartlarda düşündüğümüz zaman, sağlık çalışanlarının morali nasıl olabilir? Dün Sağlık Bakanı açıkladı. Televizyonda iki de bir sağlık çalışanlarının aldığı ücret konuşuluyor. Sağlık Bakanı “Genel idare sınıfı için 200 lira ve 400 lira arasında değişiyor.” dedi. Yani bu 200 lira ile 400 liralık parayı sanki bir maaşmış gibi toplumda lanse edilmesi sağlık çalışanlarını moralini ve mesleğine olan aşkını azalttı ve küstürdü, kızdırdı. Yani doğal olarak kızarsın. Hiç kimse bize maaşımız kadar bir ikramiye filan vermiş değil. Böyle bir şey yok.” 
“SAHADA DAYAK YİYORLAR”
Sağlık sektörünün her zaman geliştiğini ve kendini güncellediğini söyleyen Çavuş, sahadaki filyasyon ekiplerinin karşılaştığı zorluklardan da bahsetti. Çavuş karşılaştıkları zorluklar hakkında;
“Biz her şeye çok dikkat etmek zorundayız. Verdiğimiz ilaçlardan, uyguladığımız tedaviye kadar. Biz bunlarla uğraşmak zorundayız, bir. İki; sağlık kendini sürekli güncelleyen ve gelişen bir sektör. Biz bir de bununla mücadele edeceğiz. Sürekli seminerler, eğitimler vs. Biz bunlara odaklanmamız gerekirken, uğraştığımız şeye bak. Aldığımız üç kuruş herkese dert oldu. Ki bu da almamız gereken hak, bunu da alamıyoruz. Bunu alırken de, şöyle söyleyeyim, şimdi pandemi servisi bizim göz bebeğimiz. Filyasyonlarımız öyle. Filyasyon ekiplerini de es geçmeyelim. Bugün Türkiye bu koronavirüsle mücadele ediyorsa, burada filyasyon ekiplerinin kahramanca mücadele etmesinin çok büyük bir etkisi var. Ve bu insanlar, sahada dayak yiyorlar, sürekli. Mahallelerden kovuluyorlar. Bütün bunlara rağmen bu mücadeleden zerre geri adım atmıyorlar.” şeklinde konuştu. 
“SAĞLIK BAKANIMIZ’IN YANLIŞ YÖNLENDİRİLDİĞİNE İNANIYORUM”
Eğitim durumundan dolayı sağlık çalışanlarına eşit olmayan maaşlar verilmesi hakkında konuşan Çavuş, Sağlık Bakan Dr. Fahrettin Koca’nın yanlış yönlendirildiğini düşündüğünü söyledi ve şu ifadeleri kullandı:
“Pandemide nöbet tutan aynı işi yapan iki hemşire arasında bile eğitim durumundan dolayı kat be kat ekonomik fark var. Diğer arkadaş lise mezunu, bir tanesi lisans mezunu. Lise mezununun o ruh halini düşünebiliyor musunuz? Burada ikimiz aynı işi yapıyoruz. Efendim ben lise mezunuyum, siz lisans mezunusunuz. Yaptığımız her iş aynı ama bana 1 lira veriliyor, size 4 lira veriliyor. Bu Allah’tan reva mıdır? Orada temizliği yapan, hastanın altını alan temizlik personeline hiç verilmiyor. Biz onun için dedik ki bunu böyle yapmayın. Bu sağlığı bir adım ileri götürmez. Sağlık çalışanlarının moralini bir gram düzeltmez. Bunun yerine herkese tek ödeme yapın. Bunun usulünü esasını bilin. Ben bu konuda Sağlık Bakanımız’ın yanlış yönlendirildiğine inanıyorum.” 
“O DÖNEM BU DÖNEM DEĞİL”
Bir kısım sağlık çalışanların istifa etmesi sonucunda diğer sağlık çalışanlarına fazladan yük bindiğini söyleyen Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Çavuş, üzüldüğünü ifade etti ve şu ifadeleri kullandı;
“Kahraman sağlık çalışanları devletin asil evlatlarıdır. Kimse bunun aksini söyleyemez. Ancak bir kısım arkadaşlarımızın, istifa etmesi, diğer kamuda çalışan arkadaşlarımızın üzerine daha çok yük binmesine neden oluyor. Bundan da üzülüyoruz. Tabii ki herkesin kişisel kendi tercihidir. Bunu yapabilirler. Ama o dönem bu dönem midir?” 
“CEZALAR CAYDIRICI OLMADIĞI ZAMAN HİÇBİR ANLAM İFADE ETMİYOR”
Sağlıkta şiddetin nedenlerinin araştırılması lazım” diyen Çavuş, sözlerine şu şekilde devam etti;
“İyi niyetliyseniz, bunları çözmek için mücadele edersiniz. Ama şimdi A’ya ayrı, B’ye ayrı tarife uygularsanız cezalarda, sıkıntı olur. Hiç tavizsiz, kesinlikle taviz vermeden, sıfır toleranslı alan dediğimiz uygulamayı gerçekleştirilmesi gerekiyor. Samimiyetimizi göstermek adına bir kitap hazırladık. Bakanlığımıza verdik bu kitabı, yıllar önce. Avrupa’daki modelleri gösterdik. Sağlıkta şiddeti nasıl engellemişler, örnekleri hazırlayıp bakanlığımıza sunduk. Cezalar caydırıcı ve yaptırım olmadığı zaman hiçbir anlam ifade etmiyor.” 
“HAKKIMIZI İSTİYORUZ”
Tek bir ödeme istediklerini söyleyen Çavuş, Sağlık Bakanlığına mesajında şu ifadeleri kullandı;
“Sağlık Bakanlığımıza ben, Türk Sağlık Sen’in bir İl Başkanı olarak, şu mesajı vermek istiyorum; Biz sürekli gündemde olan, ek ödemeler filan istemiyoruz. Biz maaşımıza yansıyacak tek bir ödeme istiyoruz. Hakkımızı istiyoruz. Hak ettiğimizi istiyoruz. Biz kimseden fazla para falan da istemiyoruz. Biz cansiperane, canımızı dişimize taktık, bu olaya konsantre olduk, bu virüsü yenmek için her türlü mücadeleyi yapacağımıza söz verdik, yapıyoruz. Biz parayla, ücretle vesaire anılmak istemiyoruz. Hakkımızı istiyoruz.” 
“AŞILARIN DENEMELERİ BAŞLADI”
Aşıların insanlar üzerinde denemelerine başlandığını söyleyen Ekrem Çavuş, sözlerini şu şekilde sürdürdü;
“Aşıların artık insanlarda denemeleri başladı. Türkiye’de de başladı, sağlık çalışanlarına şu an aşı uygulanıyor. Bunlar inşallah yılbaşından sonra üretimine geçilip, zannedersem 2021’in ilk çeyreğinde ilk doz aşılar sağlık çalışanlarına uygulanacak koruyuculuk anlamında.” 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri