'HER ŞEY PARA DEĞİL'

Gündem 27 Ocak 2019 14:43
Videoyu Aç 'HER ŞEY PARA DEĞİL'
A
a

Sağlık sektörüne sünnetçilikle başlayan Çağsu Hastanesi sahibi Cavit Demir'in Düzce'deki hastane personeli de patronlarının yolundan gidiyor. Sağlık raporu için göz polikliğine başvuran Ahmet Sümer'e 'Gözü uzağı iyi göremez, gözlükle araba kullanabilir' tespiti yapıldı ancak gözlük numarası yazılmadı. 'Tedavi için yeniden muayene olmalısın' cevabını alan Sümer, tamamen ticari bir yaklaşımla karşı karşıya kalmasına isyan etti. Konu hakkında görüştüğümüz İl Sağlık Müdürü Dr. Yasin Yılmaz, "Bir hastaya teşhis konulduğunda tedavisine ilişkin de bilgi verilmesi gerekir." dedi. Hastane yönetimi ise kaçamak bir açıklamada bulundu.

Şikayetler bitmiyor!

Düzce Özel Çağsu Hastanesi şikayetlerle adından söz ettirmeye devam ediyor. Daha önce Bolu'daki hastane ile Düzce'deki hastane kıyaslandığında bazı muayene ücretlerinin Düzce'de çok pahalı olmasıyla tepkinin odağına yerleşen Düzce Çağsu, şimdi de vatandaşı iki kez muayeneye girmeye mecbur bırakmasıyla gündem oldu.

 

Sağlık raporu için başvurdu

Ehliyetini yenilemek için sağlık raporu alması gereken Ahmet Sümer isimli vatandaş başvurduğu Özel Çağsu Hastanesi'nde hayatının şokunu yaşadı. Rapor için göz testine girmesi zorunlu olan Sümer, devlet hastanesinde yakın tarihli sıra olmaması gerekçesiyle Çağsu Hastanesi'nden randevu aldı. Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Ülker Erkan'dan muayene sırası alan Sümer, başına gelenleri şöyle anlattı:

 

'Uzağı iyi göremez' denildi, gözlük numarası verilmedi

"55 TL olan muayene parasını verip sıram gelince içeriye girdim, muayeneye alındım. Yakın ve uzak harf okutması sırasında küçük yazıları okuyamadım. Doktor bunun üzerine "Uzağı çok iyi göremiyorsunuz, uzak gözlüğü kullanmanız gerekir." dedi ve sağlık belgesini doldurup mühürledi. Ancak dışarıya çıkıp verdiği kağıda baktığımda şu numarayı kullanması gerekir şeklinde bir ibare olmadığını gördüm. Dedim ki sekreterine 'Hanımefendi ben gözlük alacağım ama kaç numara alacağım, burada bir şey yazmıyor. O da dediki 'Siz sağlıktan yararlanmak için yani sosyal sigortadan yararlanmanız için tekrar sıra alıp tekrar muayene olmanız gerekiyor. Kendisine sağlıktan yararlanmak istediğimi, parayı verip gözlüğümü alacağını ilettim. 'Tamam, yapıyorum işleminizi' diyerek içeriye girdi. Daha sonra beni içeriye çağırdılar. Doktor hanım bana dediki "Biz senin kontrolünü sağlık belgesi için yaptık, şayet gözlük için istiyorsan tekrar sıra alman gerekiyor." dedi ve kaçarcasına yanımdan uzaklaştı."

 

Özel Çağsu Hastanesi'nin rapor için ayrı tedavi için ayrı muayene istemesine tepkili olan Sümer, karşılaştığı bu muameleye hem tepkili hem de öfkeliydi.

 

"Her şey para değil!"

Sümer, "Ben paramı verdim, ehliyet için orada muayenemi oldum. Doktor hanım bana uzak gözlüğüne ihtiyacım olduğunu söyledi. Ancak hangi numara olduğunu yazmadı ve benim tekrar muayene olmamı istedi. Sağlık raporunda da 'Gözlükle kullanılır' yazdı. Bu ne demek oluyor; ilk muayene ile hem devletten ben benden bir para aldılar, ikinci muayene ile devletten bir daha para alacaklar. Her şey para değil! İnsanlık adına örneğin dersin ki '1 numaralık gözlük kullanacaksın.' Uzak gözlüğü kullanacağımı söyleyip kaç numara olacağını söylememekle hem vatandaş hem de vatandaş zarara uğratılıyor. Anlaşmalarında 'Biz muayene ederiz, gözlük numarasını söylemeyiz' bir ibare mi var? Bunu kim yaptıysa yazıklar olsun! Böyle bir anlaşma olmaz. Bunu izleyen, dinleyen yetkililerin gerekli önlemleri alacağına inanıyorum." dedi

 

İl Sağlık Müdürü: Cezası var

Ahmet Sümer'in şikayeti ile ilgili bilgi aldığımız Düzce İl Sağlık Müdürü Dr. Yasin Yılmaz, 'Uzağı iyi göremez' teşhisi koyan göz doktorunun gözlük numarası yazması gerektiğini vurguladı. Bir hastaya teşhis konulduğunda tedavisine ilişkin de bilgi verilmesi gerektiğini ifade eden Yılmaz, "Prosedürde yok" denilerek bir daha hastayı çağırmanın doğru olmadığını belirtti.

Bu tür yanlış tutumların bir yaptırımı olduğuna işaret eden Yılmaz, ilk olarak uyarı cezası verildiğini ikincisinde maaştan kesinti yapıldığını ve kademe kademe cezaların arttığını vurguladı.

 

Çağsu Yönetimi: Prosedür böyle

Öte yandan konu hakkında görüştüğümüz Düzce Çağsu Hastanesi Yönetimi ise heyet raporlarında tespit muayenesi ile tedavi muayenesinin farklı olduğunu kaydederek, bu tür durumlarda vatandaşların iki kere muayene olması gerektiğini savunarak, detaylı açıklamayı İl Sağlık Müdürlüğü'ne yapacaklarını aktardı.

 

Cezalara 'fon hamlesi'

Ayrıca bazı özel hastanelerin gelmesi muhtemel cezalara karşı fon oluşturduğu iddia edildi. Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan inceleme sonucu yanlışlık ya da eksiklik tespit edilerek para cezası verilmesi halinde, 'Ceza fonu'na aktarılan paralarla ödeme yapıldığı ileri sürüldü.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri