"HEMŞEHRİM MEMLEKET NERE?"

Gündem 14 Şubat 2019 13:13
Videoyu Aç "HEMŞEHRİM MEMLEKET NERE?"
A
a

Düzce'de yaşayan ancak memleketi farklı olan vatandaşlara yönelik yapılan TÜİK araştırmasına göre, Düzce nüfusunun yaklaşık yüzde 76'sı Düzceli iken yüzde 24'ü diğer il nüfusuna kayıtlı... Düzce'de en çok Sakaryalı yaşarken, Düzceliler'in en fazla ikamet ettiği ilin ise İstanbul olduğu açıklandı.

Her yılın ilk aylarında bir önceki yıla ait çeşitli alanlarda yaptığı araştırmaların sonucunu paylaşan Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) bu kez illere göre hemşehricilik verilerini mercek altına aldı. 

 

Her yüz kişiden 76’sı Düzce nüfusuna kayıtlı

2018 Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS) sonuçlarına göre Düzce'de ikamet eden vatandaşların memleketini irdeleyen TÜİK yetkilileri, her yüz kişiden 76’sının Düzce ili nüfusuna kayıtlı olduğu sonucuna ulaştı.TÜİK Kocaeli Bölge Müdürlüğü tarafından açıklanan verilere göre, Düzce ilinde ikamet edenlerin 289 bin 926’sı yani yüzde 75,91'inin Düzce ili nüfusuna kayıtlı olduğu görülürken, 91 bin 983’ü yani yüzde 24,092'sinin ise farklı il nüfusunda olduğu kayıtlara geçti.

 

Düzce'de en çok Sakaryalı var

Düzce'de en fazla komşu ilk Sakaryalı olan vatandaşların yaşadığını ortaya koyan araştırmaya göre; ilimizde Sakarya nüfusuna kayıtlı 7 bin 262 kişi bulunuyor. Bunu 6 bin 675 kişi ile Trabzon ve 5 bin 204 kişi ile ise Ağrı ili izliyor. Düzce'de en az ikamet eden kişilerin memleketine bakıldığında ise son sırayı 69 kişi ile Hakkari alırken, Hakkari ilini sırasıyla 114 kişi ile Burdur, 125 kişi ile Yalova, ve 138 kişi ile ise Tunceli izledi.

 

Düzceliler en çok nerede yaşıyor?  

Farklı illerde ikamet eden Düzceliler'in sayılarını da içeren araştırmaya göre; en çok Düzceli 47 bin 868 kişi ile İstanbul’da yaşıyor. İstanbul'u sırasıyla 22 bin 110 kişi ile Kocaeli ve 15 bin 950 kişi ile ise Sakarya takip ediyor.

Düzceliler'in ikamet ettiği iller arasında en son sırada 33 kişi ile Ardahan yer alırken, bunu sırasıyla 35 kişi ile Karaman, 36 kişi ile Bayburt ve 38 kişi ile Iğdır illeri izledi.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri