‘HAKSIZLIKLARA KARŞI 94 YIL MÜCADELE VERDİ’

Gündem 21 Şubat 2019 17:39
Videoyu Aç ‘HAKSIZLIKLARA KARŞI 94 YIL MÜCADELE VERDİ’
A
a

Düzce Üniversitesi’nde Prof. Dr. Fuat Sezgin ve İslam Bilim Tarihinde Yeni Ufuklar Konferansı düzenlendi. Konferansın konuşmacısı Prof. Dr. Mustafa Kaçar, Prof. Dr. Fuat Sezgin’in en büyük misyonunu; İslam medeniyetinin hak ettiği yerde olması şeklinde açıklayarak, “O haksızlıklara karşı 94 yıl mücadele verdi.” dedi. Gençlere hitaben ise “Bilim noktasında hedefiniz varsa masaya bedeninizle, ruhunuzla, aklınıza oturun. Aklınızda dünya nimetleri olmasın. Allah korkusunu da ihmal etmeyin.” ifadelerini kullandı.

  
94 yıl bilime hizmet eden Fuat Sezgin’in anısını yaşatmak, İslam medeniyetine katkısını gün yüzüne çıkarabilmek amacıyla yıl boyunca bir dizi anlamlı etkinlikler düzenleyecek olan Düzce Üniversitesi, Cumhurbaşkanlığı’nca ilan edilen “Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı” etkinlikleri kapsamında “Prof. Dr. Fuat Sezgin ve İslam Bilim Tarihinde Yeni Ufuklar” konferansını gerçekleştirdi.
Konferansa; Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı, Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay, Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. İlhan Genç ve Prof. Dr. İdris Şahin, İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit, protokol üyeleri, davetli konuklar, öğretim elemanları ve öğrenciler katıldı.
Programın davetli konuşmacısı Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Kaçar, Prof. Dr. Fuat Sezgin’in yaşamı ve bilim dünyasına kazandırdıkları hakkında önemli bilgiler paylaştı.
“İslam medeniyetinin hak ettiği yerde olması için çalıştı”
İslam medeniyetinin zihnimizin bir köşesinde kaldığına ve Müslüman bilim adamları tarafından yapılan keşiflerin unutulduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Mustafa Kaçar, Prof. Dr. Fuat Sezgin’in en büyük misyonunu; İslam medeniyetinin hak ettiği yerde olması ve bu hakkın teslim edilmesi şeklinde açıkladı.
“Aklınızda dünya nimetleri olmasın”
Prof. Dr. Fuat Sezgin’in hayatını bu misyona adadığına işaret eden Prof. Dr. Kaçar, bu misyonunun gençlerimiz tarafından bilimde, teknolojide, edebiyatta devam ettirilmesinin önemine değindi. Fuat Sezgin’in tavsiyelerini de aktaran davetli konuşmacı, gençlere hitaben “Bilim noktasında hedefiniz varsa masaya bedeninizle, ruhunuzla, aklınıza oturun. Aklınızda dünya nimetleri olmasın. Allah korkusunu da ihmal etmeyin.” ifadelerini kullandı.
“Prof. Dr. Fuat Sezgin günde 18 saat çalışırdı”
Prof. Dr. Fuat Sezgin’in günde 18 saat çalıştığını belirten Prof. Dr. Mustafa Kaçar, O’nun haksızlıklara karşı 94 yıl mücadele verdiğini söyleyerek bu değerli şahsiyetin misyonunun devam ettirilmesi gerektiğini vurguladı.
Konferans, Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı ve Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar tarafından Prof. Dr. Mustafa Kaçar’a plaket ve hediyesinin takdim edilmesiyle sona erdi.
 
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri