“GÖREVİMİZ KUTSAL, GÖNÜL İŞİ VE KARŞILIKSIZDIR”

Gündem 24 Kasım 2018 17:00
Videoyu Aç  “GÖREVİMİZ KUTSAL, GÖNÜL İŞİ VE KARŞILIKSIZDIR”
A
a

Düzce’de 24 Kasım Öğretmenler Günü olması dolayısıyla Anıtpark Meydanı’nda çelenk sunma töreni düzenlendi. Program Düzce Belediyesi Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinlikle devam etti. Burada bir konuşma yapan İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit, meslektaşlarına seslenerek, “Değerli meslektaşlarım görevimiz kutsaldır, görevimiz gönül işidir, görevimiz karşılıksızdır” dedi.

 24 Kasım Öğretmenler Günü tüm yurtta olduğu gibi Düzce’de de kutlamalarla başladı.
Anıtpark Meydanı’nda düzenlenen törene, MHP Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Mustafa Çetinkaya, İl Emniyet Müdürü Murat Yiğit, İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit, siyasi parti temsilcileri, okul müdürleri öğretmen ve öğrenciler katıldı.
İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit’in Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu ile başlayan törende saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı okundu.

Kültür Merkezi’nde görkemli kutlama
Anıtpark Meydanı’nda sona eren tören Düzce Belediyesi Kültür Merkezi’nde devam etti. Burada da saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende günün anlam ve önemine ilişkin konuşmayı İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit yaptı.

“Görevimiz gönül işidir”
İnsan hayatını doğrudan etkileyen unsurların başında eğitimin geldiğine dikkat çeken Yiğit, şöyle konuştu:
“Öğretmenlerimiz gayretli çalışmaları ile eğitim öğretim alanındaki gelişmelerin tarih boyunca ülkelerin ve medeniyetlerin yükselişinde temel teşkil ettiğini hepimiz biliyoruz. Bu sebeple bizlere muasır medeniyetler seviyesinin çok daha ilerisini işaret eder Mustafa Kemal Atatürk'ün ‘Öğretmenler yeni nesil sizlerin eseri olacaktır’ sözü çok doğru, yerinde ve haklı söylenmiş bir sözdür. Hemen her alanda baş döndüren hızlı gelişmelerin yaşandığı bir çağda öğretmenlerimizin bu hızlı gidişata ayak uydurabilmeleri kendilerini daima yenilemeleri dünyadaki gelişmeleri yakından takip etmeleri ile ancak mümkün olabilir üretebilen kendi kendine etmekle kalmayıp çevresine faydalı olan özgür ve demokratik müreffeh ve güçlü bir ülke haline gelebilmek için öğretmen faktörünün ne kadar büyük bir öneme haiz olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz. Unutmayın ki geleceğimizin istikametini belirleyecek bilgi ve donanımla nitelikli ve üretken nesillerin yetişmesi de ancak sizlerin sayesinde mümkün olacaktır. Eğitim sadece fiziki imkanlar teknik donanım veya bilgisayarlarla yapılacak bir faaliyet değildir. İyi yetişmiş görevini çok iyi yapan, öğrencilerini seven ve vizyonu olan bir öğretmenin tarihin her döneminde tüm imkansızlıklara rağmen kendisine emanet edilen toplumlara yön verebildiği insanlığın ortak kabulüdür. Durum böyle olunca eğitim ve öğretim dendiğinde akla gelen öğretmen olmalıdır değerli meslektaşlarım görevimiz kutsaldır. Görevimiz gönül işidir, görevimiz karşılıksızdır yüce dinimizin ‘Oku’ emrinden ve Hazreti Ali'nin Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum anlayışında ilham alarak tüm öğretmen arkadaşlarıma 24 Kasım Öğretmenler gününü kutluyor ebediyete intikal etmiş tüm öğretmenlerimizi minnetle ve rahmetle anıyorum.”
“Öğretmen çok önemli bir yol göstericidir”
Göreve yeni başlayan öğretmenler adına konuşma yapan Özkan İşcan Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün öğretmenliği değerli kılan sözünü anlatarak başladığı sözlerine şöyle devam etti:“Ulu Önder Atatürk 24 Kasım 1928’de Başöğretmenliği kabul ederek öğretmenliğin değerini şu sözlerle belirtmiştir;  ‘Benim asıl anlatılacak yanım öğretmenliğimdir. Topluma, milletime öğretmenlik yapabiliyorsam beni onunla anlatın. Yoksa kazandığım zaferlerle, yaptığım diğer işlerle beni anlatmanız pek önemli değildir.
“Her 24 Kasım’da hedefler belirlemeliyiz. Şu asla unutulmamalıdır. Öğretmenlik sadece A, B, C öğretmek, işlem yaptırmak, sınıf geçirmek ya da sınıfta bırakmak değildir. Öğretmen insana şekil veren, onu yetiştiren çok önemli bir yol göstericidir.”

“Tıpkı bir güneş gibidir”
Emekli öğretmenler adına konuşma yapan Hatice Çelebi ise şunları kaydetti:“Öğretmen geçmişin öğreticisidir, geleceğin de kurucusu. Öğretmen taze ruhları yetiştirir. Nesilleri yetiştirir. Gönülleri değil ama ülkeleri fetih eder. Tıpkı bir güneş gibidir, gönüllerle beraber. Etrafını aydınlatırken, karanlıkları da aydınlatır. Öğretmen öğrencisinin kahramanıdır”
Program daha sonra emekli öğretmenlere hizmet şeref belgesi takdim edilmesi, mesleğe aday öğretmenlerin ant içmesi, öğrencilerin hazırladığı oratoryo ve gösterilerin sunulması ile devam etti.
Son olarak ise İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nce ilde düzenlenen yarışmalarda dereceye girenlere ödül takdim edildi.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri