'GELECEĞİ OLMAYAN SANAYİ İSTEMİYORUZ'

Gündem 3 Nisan 2018 14:54
Videoyu Aç 'GELECEĞİ OLMAYAN  SANAYİ İSTEMİYORUZ'
A
a

Çilimli Belediye Başkanı Muhsin Yavuz, ilçede yaşayan binlerce vatandaşa iş kapısı olacak Çilimli OSB için kamulaştırma çalışmalarının devam ettiğini belirterek, "Nisan ayı sonuna kadar toplam 10 milyon TL'lik kamulaştırma yapılmış olacak. Sayın Bakanımız Faruk Özlü'nün de desteği ile bu yıl içerisinde ilk kazmayı vuracağız." dedi. Yaklaşık 25 fabrikanın faaliyet göstermesi beklenen Çilimli OSB'de gelecek vaat eden yatırımlara kucak açtıklarını vurgulayan Başkan Yavuz, doğru ve ihracata katkı sağlayacak firmaların gelmesi için uğraştıklarının altını çizdi. Yavuz ayrıca ilçenin eski binalardan kurtulması için kentsel dönüşüm projesini hayata geçireceklerini açıkladı.

Manşet Gazetesi'nin "Başkanlar Anlatıyor" röportaj serisinin yeni konuğu Çilimli Belediye Başkanı Muhsin Yavuz... 2009 yılından bu yana belediye başkanlığı görevini sürdüren Başkan Yavuz, belediye eliyle devam eden çalışmalardan yeni projelere, Çilimli OSB'den belediyenin mali durumuna kadar bir çok konuda açıklamalarda bulundu.

"Günü değil, geleceği kurtaralım mantığı ile çıktık yola"
Çilimli Belediye Başkanlığı koltuğunda 2. dönemi olduğunu anımsatarak sözlerine başlayan Başkan Muhsin Yavuz, "Bizim ikinci dönemimiz. Birinci dönemden aralık vermeden devam ettik çalışmaya. 2009 yılından itibaren ara vermeden çalışmalarımızı sürdürdük. Biz şöyle bir hedef koyduk; bu ilçede yaptığımız işleri uzun vadeli planlayalım, gelecek adına yapalım bu yatırımları. Günü değil, geleceği kurtaralım mantığı ile çıktık yola. Bu noktada da bir çok şeyin temelini attık. Örneğin 2009 yılında 6 bin 300 olan merkez nüfusumuz bugün itibariyle 10 bin. İlçe genelinde ise 20 bini geçmiş durumda... Bu da bizim için şu anlama geliyor; her yıl göç alan bir ilçeyiz." dedi.

"Söz verdiğimiz çalışmaların yüzde 100'ünü yapmaya çalışıyoruz"
Halka sözünü verdikleri projelerin bir kısmını yaptıklarını, bir kısmını ise bu yıl içerisinde yapacaklarını vurgulayan Yavuz, "Söz verdiğimiz çalışmaların yüzde 100'ünü yapmaya çalışıyoruz." diye konuştu.

Sulama kanalları yer altına alınacak
Çilimli'de yol kenarlarında bulunan sulama sisteminin parçası olan ancak kentin büyümesini engelleyen kanaletlerin yer altına alınma çalışmaları konusunda son durumu paylaşan Başkan Yavuz, "Devlet Su İşleri Müdürlüğü il genelinde bu sulama kanallarının tamamını yer altına alacaktı. Bu konuyla ilgili Devlet Su İşleri'nden gerekli onay çıktı. Kalkınma Bakanlığı'nda ödenek onay bekliyor. Bu proje programda. 2019 yılı içerisinde yer altına alınmaya başlanacak. Zaten bu kanallar eskidi, yenilenmesi gerekliyor. " şeklinde konuştu.

Çilimli OSB’de kamulaştırma devam ediyor
İlçede önemli bir istihdam sağlayacak olan Çilimli OSB'nin 830 dönümlük araziyi kapsayan 1. etabı için kamulaştırma işlemlerinin devam ettiğini belirten Belediye Başkanı Muhsin Yavuz, şöyle konuştu: "Bugüne kadar 5 milyon TL'lik bir kamulaştırma işlemi yapıldı, 5 milyon TL de nisan ayının sonuna doğru inşaallah yapılmış olacak. Biz Sayın Bakanımız Faruk Özlü'nün tavsiyeleri ve onun da desteği ile Allah izin verirse bu yıl içerisinde ilk kazmayı vuracağız. Bunu kendileri de ifade ettiler. Bu tip yatırımlar devasa yatırımlardır. Tabii bir kaç yıl içerisinde tamamlanması öngörülüyor."

"Gelecek vaat etmeyen yatırımlara sıcak bakmıyoruz"
OSB ile Çilimli’ye 3 bin kişilik istihdam sağlanacağını belirten Başkan Yavuz, gelecek vaat eden yatırımlar istediklerini vurguladı. Yavuz, "Özellikle tekstil firması gibi uzun vadede gelecek vaat etmeyen yatırımlara sıcak bakmıyoruz. Onlara da saygı duyuyoruz ama bizim bölgemizde şu bir gerçek; sanayi alanlarımız kısıtlı. Bu sadece Çilimli için geçerli değil, Düzce genelinde durum böyle. Düzce İSKİ'nin havzası. Bu yüzden elimizdekini kıymetini bilmeye çalışıyoruz ve oraya da doğru ve gelecek vaat eden, ihracata katkı sağlayacak firmaların gelmesi için uğraşıyoruz." dedi.

2009'da 4 milyon TL olan bütçe bugün 12 milyon TL oldu
Çilimli Belediyesi'nin mali durumuna yönelik de bilgiler veren Yavuz, "Biz 2009 yılında göreve geldiğimizde belediyenin bütçesi 4 milyon TL idi. Şuanda 12 milyon TL bütçemiz var. Biz bugüne kadar gelirlerimiz arttırmak için ne gerekiyorsa yaptık." diye konuştu.

İmar planında revizyon
Çilimli Belediyesi olarak imar planında revizyon yaptıklarını açıklayan Başkan Muhsin Yavuz, şunları kaydetti: "Çilimli'de imar planında genel bir revizyon yapıyoruz. Mevcut imar planından kaynaklı sıkıntıların iyileştirilmesine dönük bir revizyon bu. Mevcut imar planımız 2002 yılında o günkü şartlarda yapılmış ama şimdi sanayi alanımız var, kentsel dönüşüm projesi yapılacak, yerleşim alanı oluşacak, baktığınız zaman bunların birbirinden ayrı olması lazım, daha net olması lazım. Biz bu anlamda bunun düzeltmesini yapıyoruz."

Yeni bina Ramazan Bayramı'ndan sonra kapılarını açacak
Çilimli'de önemli bir ihtiyaç olan ve 2017 yılında temeli atılan belediye binası inşaatının son aşamaya geldiğini de belirten Başkan Yavuz, Ramazan Bayramı'ndan sonra yeni binanın hizmete açılacağını müjdeledi.

Belediyeden kentsel dönüşüm hamlesi
İlçe merkezinde kentsel dönüşüm uygulayacaklarını da ilk kez açıklayan Başkan Muhsin Yavuz, "Projelendirmesini bu yıl içerisinde bitireceğiz. Seçim döneminde bunu halka arz edeceğiz. Bilindiği gibi Düzce genelinde depremden kalma binaların yüzde 70'i çürük. Bir deprem olursa kesinlikle sıkıntı var. Biz de şimdi riskli bina tespiti için bütün eski binalardan karot aldıracağız ve karot raporlarını vatandaşa da sunacağız. Bunu ortaya koyacağız ardından genel maliyeti ortaya koyacağız. Halkımız bir deprem yaşadı, bu binaların eski olduğunu da biliyorlar, teşvik de olacak. Bunları güzel bir şekilde planlama yaptıktan sonra halka öyle sunacağız." dedi.

 

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
sondakika SON DAKİKA
  • 15:55
  • 15:04
  • 14:34
  • 16:14
  • 09:25
  • 17:08
  • 17:04
  • 15:05
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri