‘FİYAT BELİRLENİRKEN MALİYET GÖZ ÖNÜNE ALINMALI’

Gündem 3 Temmuz 2019 16:13
Videoyu Aç ‘FİYAT BELİRLENİRKEN MALİYET GÖZ ÖNÜNE ALINMALI’
A
a

Düzce Ziraat Odası tarafından bugün yapılan basın açıklamasıyla 400 bin ailenin geçim kaynağı olan fındık ile ilgili sorunlar ele alındı. Düzce Ziraat odaları İl Kordinasyon Kurulu Başkanı Ramazan Öztürk, fındıkta belirlenecek fiyatın maliyeti karşılaması gerektiğine vurgu yaptı. Düzenlenen basın açıklamasında 'Fındıkta fiyatın tatmin edici olması üreticimiz açısından çok önemli' diyen Düz-ce Ziraat odaları İl Kordinasyon Kurulu Başkanı Ramazan Öztürk, fındık piyasasının spekülasyonlardan uzak tutulması gerektiğine dikkat çekti.

'Sorunlarımız bir türlü bitmiyor'
Düzce Ziraat odaları İl Kordinasyon Kurulu Başkanı Ramazan Öztürk 'Bu kadar önemli bir ürünümüz olan fındıkta, sorunlarımız bir türlü bitmiyor. Son yıllarda hastalık ve zararlılar da fındık üretimimizi gittikçe zorlaştırıyor. Uygun ilaçlarla zamanında ve tavsiye edilen dozda mücadele yapılmalıdır' dedi.
'Piyasa üzerinde her türlü baskı ve oyunu oynamakta'
Fındıkta fiyatın tatmin edici olması gerektiğinden bahseden Öztürk konuşmasının devamında şunlara değindi:“Fındıkta verimliliğin düşük olması da maliyetlerimizi artırmakta, üreticimizin gelirin çok yetersiz kalmasına neden olmaktadır. Serbest piyasa adı altında çalışan tekelci  yapı, piyasa üzerinde her türlü baskı ve oyunu oynamakta, fındık fiyatları üzerinde her türlü baskı ve oyunu oynamakta, fındık fiyatları üzerinde spekülasyon yapmaktadır. Piyasada ki tekelci yaklaşımın kırılmasının, piyasa-daki istikrarın sağlanmasının başka yolu yoktur.”
TMO piyasada olmalıdır
Ramazan Öztürk, fındık üreticileri olarak fiyat belirlenirken maliyetin göz önünde bulundurulmasını beklediklerini şu cümlelerle aktardı:“TMO, bu yıl ve sonra ki yıllarda da alım yaparak piyasada olmalıdır. Yüzbinlerce fındık üreticisinin tek güvencesi bu olacaktır. Bu yaklaşım, fındık üreticilerimizin 'ortak paydaşı' olarak gördüğümüz borsa ve ihracatçılarımızı da tekelci firmaya karşı koruyacak, sömürülmesini önleyecektir. Geçmişte olduğu gibi TMO'nun alım yaptığı yıllarda fındığı yurt dışında satabilmesi için de yetkilendirilmelidir.”
'Amacımız üreticimizin istikrarlı bir gelire sahip olmasıdır'
Sömürüden uzak bir şekilde çalışmak istediklerini belirten Öztürk konuşmasını şu cümlelerle sonlandırdı:“Ziraat Odaları olarak amacımız sömürüden uzak, üreticimizin fındığını ederinden sattığı, makul ve istikrarlı bir gelire sahip olmasıdır. Fın-dıktan üreticimizin, tüccarımız, sanayicimiz, ihracatçımız, esnafımız hemen bütün taraflar çok daha fazla gelir elde edebilir.”
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri