‘FINDIK FERRERO'NUN İNSAFINA BIRAKILAMAZ’

Gündem 23 Temmuz 2022 16:29
Videoyu Aç     ‘FINDIK FERRERO'NUN  İNSAFINA BIRAKILAMAZ’
A
a

Yeniden Refah Partisi Düzce İl Başkanı Nezir Merttürk, fındık sezonu öncesinde ekonomik şartlar ve üreticilerin artan maliyetlerine dikkat çekerek, fiyatı adeta uçurdu. Merttürk bugüne kadar telaffuz edilen en yüksek rakam olarak “Fındık fiyatı 100 TL olmalıdır.” çağrısı yaptı. Ayrıca, Türkiye’nin stratejik ürünü fındığın Ferrero'nun insafına bırakılamayacağını vurguladı. Bilindiği gibi İtalyan çikolata devi olan ve Düzce’de de fabrikası bulunan Ferrero, fındık fiyatlarının düşmesinin sebebi ve piyasadaki tekel olarak gösteriliyor.

Yaklaşan fındık sezonu öncesinde fiyatlardaki belirsizlik üreticileri endişeye sokarken, muhalefet kanadından fiyat konusunda açıklamalar peş peşe gelmeye devam ediyor. Yeniden Refah Parti Düzce İl Başkanı Nezir Merttürk, düzenlediği basın toplantısında fındık fiyatlarının, üreticilerin artan maliyetlerinin de göz önünde bulundurularak en az 100 TL bandında olması gerektiğini söyledi.
“Fındık Ferrero’nun eline bırakılamaz”
Fındık ürünün Türkiye’nin stratejik ürünü olduğunun altını çizen Merttürk, fındığın İtalyan çikolata devi Ferrero'nun eline bırakılamayacağını savundu. Fındığın devlet tarafından güvence altına alınması gerektiğini kaydeden Merttürk açıklamasında, “Fındık stratejik bir üründür. Bizim ürettiğimiz fındığın hammadde olarak kullanıldığı firmaların yıllık cirosu 48 milyar dolardır. Çikolatanın en önemli hammaddesi olan fındık güvence altına alınmalıdır. Yapılacak olan çalışmalarla tüketiciye ulaşacak katma değerli ürünlerin üretilmesi konusunda öncülük yapmalıdır. Dünya ekonomisinde çok önemli payı olan stratejik ürünümüzün tam anlamıyla değerlendirilememesi bizlerde soru işaretlerinin oluşmasına sebep olmaktadır. Altın değerinde olan ürünümüz Ferrero'nun insafına bırakılamaz.” dedi.
“FİSKOBİRLİK yeniden devreye sokulmalı”
Fındık için FİSKOBİRLİK’in yeniden devreye sokulması gerektiğini ifade eden Merttürk, “Yetkililer milli düşünce içerisinde hareket ederek bu önemli ürünümüzün sigortalanması sağlanmalı FİSKOBİRLİK revize edilerek bu önemli ürünümüz korumaya alınmalıdır. Gübre başta olmak üzere tüm ham madde ürünlerinde 5-6 kat gibi çok ciddi bir fiyat artışı olmuştur. Ekonomik şartlar göz önünde bulundurulduğunda 100 TL olmalıdır. Bundan aşağı yapılacak olan açıklama kabul edilemez. Yeniden Refah Partisi iktidarında fındığın tam anlamıyla değerini bulması için gerekli çalışmalar yapılacaktır. Borsası Almanya'da değil Trabzon'da olacaktır. Üreticilerimizin sıkıntıların çözülmesi konusunda yapılacak olan çalışmaların takipçisi olacağız. Rahmetli Prof. Dr. Necmettin Erbakan "Bu fındık bizde değil de israil'de yetişmiş olsaydı eczanelerde taneyle alırdınız." demiştir.” diye konuştu.

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri