“FİKİR VE DÜŞÜNCELERİ DÜNYADA KABUL GÖRDÜ”

Gündem 18 Aralık 2018 09:40
Videoyu Aç “FİKİR VE DÜŞÜNCELERİ DÜNYADA KABUL GÖRDÜ”
A
a

13. yüzyılın en önemli tasavvuf alimlerinden biri olan Hz. Mevlana’nın hayatı ve düşünceleri Düzce Üniversitesi’nde düzenlenen konferansla anlatıldı. Davetli konuşmacı Dr. Öğr. Üyesi Cangüzel Güner Zülfikar, Hz. Mevlana’nın Kur’an-ı Kerim ve sünnetten beslendiğini, dolayısıyla da fikir ve düşüncelerinin tüm dünyada kabul görerek günümüze kadar ulaştığını söyledi.

Düzce Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü tarafından düzenlenen “Hz. Mevlana ve Şeb-i Arus: Ölmek Düğün müdür?” başlıklı konferansta, Üsküdar Üniversitesi Tasavvuf Araştırmaları Enstitüsü’nden Dr. Öğr. Üyesi Cangüzel Güner Zülfikar, bilgi ve birikimlerini katılımcılarla paylaştı.

Atatürk Eğitim ve Kültür Merkezi Cumhuriyet Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen etkinliğe; Düzce Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Genç, Düzce Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Akkuş, öğretim elemanları ve öğrenciler katılım gösterdi.

Mevlana’nın Mesnevisinde ilk kelimenin dinle”

Tarihsel süreçte İslam dininin önemli olaylarına değinerek sunumuna başlayan Dr. Öğr. Üyesi Cangüzel Güner Zülfikar, “Tarihte İslam dinine baktığımızda o dönemde her açıdan kötü bir ortam olan Arabistan yarımadasında Peygamber Efendimize ilk vahiy indi ve ilk emir olarak “Oku!” emri Hz. Muhammed’e (S.A.S.) iletildi. Yani Kur’an-ı Kerim’in ilk emri “İkra!” oku emridir. Mevlana’nın Mesnevisine baktığımızda ise ilk kelimenin dinle olduğunu görüyoruz.” diyerek Kur’an-ı Kerim’e atıfta bulunulduğunu katılımcılarla paylaştı.

Hz. Mevlana’nın 13. yüzyılın en önemli tasavvuf alimlerinden birisi olduğunu söyleyen misafir konuşmacı, Hz. Mevlana’nın Kur’an-ı Kerim ve sünnetten beslendiğini, dolayısıyla da fikir ve düşüncelerinin tüm dünyada kabul görerek günümüze kadar ulaştığını dile getirdi.

Büyük bir kültürün ve medeniyetin evlatlarıyız”

Tüm dünyayı etkilemiş olan Mevlana ve Yunus Emre gibi düşünürlerimizin olduğu gibi büyük bir kültürün ve medeniyetin evlatları olduğumuzun da bilinciyle hareket etmemiz gerektiğini vurgulayan Dr. Öğr. Üyesi Cangüzel Güner Zülfikar, Mesnevi’de anlatılan hikayelerin okurlarına, insan olmanın şartlarını anlattığını söyledi.

Konferansın sonunda kısa bir konuşma gerçekleştiren Düzce Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Genç, öğrenciler için son derece yararlı bir etkinlik olduğunu belirterek, etkinlikte emeği geçenlere ve katılımcılara teşekkür etti.

Program sonunda Düzce Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Genç ve Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Akkuş tarafından yaptığı başarılı çalışmalar ve sunumu için davetli konuşmacıya teşekkür plaketi takdim edildi.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri