‘FERRERO MUHATABIMIZ DEĞİL’

Gündem 27 Haziran 2022 17:55
Videoyu Aç ‘FERRERO MUHATABIMIZ DEĞİL’
A
a

Düzce Ziraat Odası Başkanı Ramazan Öztürk, yaklaşan fındık sezonu öncesi fiyat belirlemede Toprak Mahsulleri Ofisi’nin etkili olmasını beklediklerini söyledi. Fındıkta tekel olarak gösterilen ve Düzce’de fabrikası bulunan Ferrero’nun her sezon piyasaya yön vermeye kalkmasına tepki gösteren Öztürk, ‘Biz Ferrero firmasını kendimize muhatap almıyoruz.’ vurgusu yaparak, muhataplarının TMO olduğunu ifade etti.

Türkiye'nin fındık tekeli haline gelen İtalyan firma Ferrero'nun fiyat üzerindeki etkisinin kırılmasını isteyen sektör temsilcileri, müdahale alımı yapan TMO’nun piyasada etkin olmasını istiyor.  
Hasat dönemine 2 aydan az bir zaman kala üreticiler dört gözle açıklanacak fındık taban fiyatlarını bekliyor. Bu süreçte fındıkçıların aklındaki tek soru ‘Fiyat belirlemede İtalyan çikolata devi Ferrero mu, yoksa Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) mi etkili olacak?’
“TMO’nun üreticiyi mağdur etmeyecek bir fiyat açıklamasını bekliyoruz”
Haber ekibimize özel açıklamalarda bulunan Düzce Ziraat Odası Başkanı Ramazan Öztürk, muhataplarının İtalyan Ferrero firması olmadığını belirtti. Beklentilerinin TMO’nun devlet desteği ile üreticileri mağdur etmeyecek bir fiyat açıklaması olduğunu vurgulayan Öztürk, 03.09 “Şimdi bizim muhatabımız Toprak Mahsulleri Ofisi’dir. Biz kesinlikle kendimize muhatap almıyoruz. Yapmış olduğu işlerin hiçbirisini tasvip etmiyoruz. Birkaç çuval vermekle birkaç şapka vermekle çiftçiyi kandıramazlar bunu böyle bilsinler. Biz TMO’nun tüm fındığımızı almasından yanayız. Devletimizin de TMO’ya çıkıp TMO’yu desteklemesi ve çiftçiyi mağdur etmemesi gerektiğini düşünüyorum.” dedi.
“Rekolte bazlı fındık alımı tutmadı”
TMO’nun belirlenen rekolte bazlı fındık alımının geçen yıl üreticilere güçlük çıkarttığını da dile getiren Öztürk, 03.45 “Tüccardan fındık gelmesini önlemek için yapılan bir çalışma, ama bu fazla tutmadı. Geçen sene Düzce’de bir sürü spekülasyonlar oldu. Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS)’ne kayıtlı fındıkları alıyor, ama benim 2B’de fındık bahçem var, bu hesap yapılmıyor. Yeniden hesap yapılıp bu 2B‘deki fındık bahçelerindeki fındıkların da termal tarımla alınması lazım.” ifadelerini kullandı.  
 

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri