“ELEKTRİK, DOĞALGAZ VE SU FATURLARINI DEVLET FİNANSE ETSİN”

Ekonomi 17 Nisan 2021 12:04
Videoyu Aç “ELEKTRİK, DOĞALGAZ VE SU FATURLARINI DEVLET FİNANSE ETSİN”
A
a

Koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında getirilen kısıtlamalar en çok, tüm ülke genelinde olduğu gibi Düzce’de de esnaf kesimini etkiledi. Kısıtlamalar nedeniyle işleri durma noktasına gelen esnaflar, bir çıkış yolu ararken, esnaf odaları da bu süreçte taleplerini üst kuruluşları olan TESK’e iletiyor. TESK Başkanı Bendevi Palandöken’de esnaf odalarından gelen talepleri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a mektupla ileti.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Covid-19 salgını için yeni tedbirlerin alındığı süreçte esnaf ve sanatkarlar adına Cumhurbaşkanlığı’na 9 maddelik yeni bir talep mektubu iletti.
Pandemi başladığından bu yana devlet tarafından verilen desteklerle esnaf ve sanatkârın sıkıntılarının bir nebzede olsa giderildiğini belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Ancak salgının artarak devam etmesi ve alınan tedbirler çerçevesinde işlerini açamayan ve çalışma şekilleri sınırlandırılan esnaf ve sanatkârlar vergi, prim, kredi, kira ödemeleri ile elektrik, su, doğalgaz faturaları ile diğer zaruri dükkân giderlerini ödeyememiş, borçlar daha da artarak, ticari faaliyetlerini yerine getirmeleri iyice zora girmiştir.” ifadelerini kullandı.
9 MADDELİK TALEP MEKTUBU
Palandöken, son alınan tedbirlere paralel olarak yarı kapanma ile başlayan tedbirler kapsamında esnaf ve sanatkârların özellikle Ramazan ayında ayakta kalabilmeleri için önem arz eden ve hayati zorunluluk haline gelen tedbirleri mektubunda esnaf ve sanatkarlar camiası adına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a iletti. Palandöken, mektupta taleplerini şu şekilde sıralardı:
– Esnaf ve sanatkârlarımızın gelir vergisi, stopaj vb. gibi tüm vergilerden muaf olması.
– Elektrik, su, doğal gaz gibi enerji girdilerinin geçici olarak devletimizce finanse edilmesi.
– Tüm meslek dallarında sıkıntı yaşayan esnaf ve sanatkârlarımız ile yanlarında çalışanlara ekonomik destek verilmesi.
– Tüm meslek dallarında sıkıntı yaşayan esnaf ve sanatkârlarımız ile yanlarında çalışanlarının SGK primlerinin devletimiz tarafından karşılanması.
– Ticari araçların kullanmakta olduğu akaryakıt fiyatlarında KDV ve ÖTV indirimine gidilmesi.
– Esnaf ve sanatkârlarımızın borçlarının süresiz ve faizsiz olarak ertelenmesi.
– Ödenemeyen vergi borçlarının, geçmiş kredi borçlarının ve bankalara olan tüm borçlarının faizsiz olarak ertelenmesi.
– Söz konusu pandemi sürecinde ekonomik olarak sıkıntıya giren ve daha önce yararlandıkları yapılandırmaları bozulan esnaf ve sanatkârlarımız yeni bir yapılandırma hakkının acilen sağlanması.
– Salgın sona erip piyasa normalleşene kadar desteklerin sürdürülmesi gerekmektedir.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri