“EFSANE BİR ŞEY OLDU”

Gündem 3 Ekim 2020 15:19
Videoyu Aç “EFSANE BİR ŞEY OLDU”
A
a

Türk Halk Müziği’nin güçlü sesi Songül Karlı, Düzce’nin en çok dinlenen Radyosu Radyo Öncü’ye konuk oldu. Dj Emirhan Ural’ın hazırlayıp sunduğu “Emirhan ile Müziğin Ritmi” programında, kendisi hakkında bilinmeyenleri anlatan Songül Karlı, son albüm çalışmaları hakkında da bilgiler verdi.

Düzce’nin en çok dinlenen radyosu Radyo Öncü bugün Türk Halk Müziği’nin sevilen ismi Songül Karlı’yı ağırladı. Radyo Öncü’de hafta içi her gün Dj Emirhan Ural’ın sunumuyla dinleyicileri ile buluşan “Emirhan ile Müziğin Ritmi” programına konuk olan Karlı, hayranlarının 4 gözle beklediği son albüm çalışmaları ile ilgili bilgi verdi.
“Kendi Türkümü dinlediğim zaman, kendim oynuyorum”
Karlı, “Albümün çıkması gerçekten çok uzun oldu. O benim tembelliğim oldu ama. Aslında repertuar yapıldı. 3 – 4 parça bulundu ama okuma hep ertelendi. Benimle ilgili hata oldu. İki tane daha parça buldum. 5 tane parça bulmuştum. ‘Ben Yoruldum Hayat’ da ona dâhil. Ama onu okuyunca, hep başka birinden patladı. Daha dün bir tane parça için ‘Patlayacak’ dedim, bestecisini aradık, birisine satmış. Türkiye genelinde çok az tanınan ama yörelerde biline sanatçıların parçalarını dinlerim hep ben. Önüme düştü Siyah Saçların, ben de aile üyelerine, arkadaşlara dinlettim. Ertesi gün baktım herkes Siyah Saçların, dedim hemen bu parça olur.  Bülent Atıcı, ondan sonra dört beş tane parça yolladı. Çok güzel parçalar yolladı. Onları da dinledim. Ankara’ya girersen bir daha çıkamazsın, iyi düşün dedi. Kendi türkümü dinlediğim zaman kendim oynuyorum.” dedi.  
“Şahaneymiş bekarlık”
Programda, kendisi hakkında bilinmeyen yönlerini anlatan Karlı, “En çok istediğim televizyon ekranları aslında. Aslında evde rahatsındır, arkadaşlarınla rahatsındır, ben kameraların önünde daha çok rahatım. Tek bir sorunum olan şey, her şeyi söyleyen bir tipim. Şu an ekranlara baktığım zaman izleyeceğim bir program yok. Daha çocuklarında izleyeceği, eğitici, belki de evlilik okulu gibi bir şey. Önce kendinizi tanıyın, daha sonra flört etmeye ve evlilik adımlarına bilinçli bir şekilde başlayın. Hep anlatıyorum, ben bu kadar sene geçirdim ve insanın yaptığı şeylerden şöyle demesi gerek, çok mutlu oldum ama olmadı. Ama güzeldi yani. Ben hepsinden pişmanlık duydum. Daha ilk başladığı günden sonra, ne kadar yanlış bir karar vermişim. Bu kararları ne kadar aza indirirseniz o kadar iyi yani. Bilinçli yürümek, biz bunu biraz geç yaptık. Şahaneymiş bekârlık. Hiç böyle bir şey diyeceğim aklıma gelmezdi. Sanatçı milleti daha duygusaldır. Karşısındakini üzmemek, kırmamak için elinden geleni yapar. Bu da karşı taraf tarafından kullanılıyorsa büyük sıkıntı” diye konuştu.
“Türk halkının Türkü’ye özel bir ilgisi var”
Türk halkının Türkü’ye özel bir ilgi duyduğunu kaydeden Karlı, “Bütün türkü barları düşünün tıklım tıklım dolu. Bütün TV dizilerini düşünün. TV dizilerinde bütün türküler var. Türküler hep zirvede. Buna bakış açısı böyle. Yani sen radyo olarak eğer şarkıları türkü ve pop müziği olarak ayırırsan ve sen pop müziğine daha çok yer veriyorsan bu senin suçun benim değil.  Düet yapmak için düşündüğümüz bir isim var ama daha karar vermiş değilim aslında. Özdemir Plak’ta bulunan popçu arkadaşlarımız var, onlarla bir türkü ya da onların parçasını cover yapalım diyoruz.  Sesini beğendiğim çok kişi var. Türkü için zaten efsaneleri saymama gerek yok, büyüklerimizi. Şu anda Tülay Maciran dinliyorum, Eda Doğanay dinliyorum. İki üç gündür Eda’yı sabahtan akşama kadar dinliyorum. Çok güzel bir parçası var, Ben Tükendim Seni Bilmem. Yenileri de seviyorum, yenilere destek de oluyorum. Sesini çok beğendiklerimin bilhassa telefonunu buluyorum, yardıma ihtiyacız varsa destek olabilirim, ‘her zaman yanınızdayım’ diyorum. Biz büyüklerimize saygıda kusur etmiyoruz, bize de saygıda kusur etmeyecek insanların gelmesi çok önemli. O yüzden onlara el vermemiz çok önemli.  Sanatla ilgili daha çok çalışmak isterdim. Sanat camiasında görevlerimi yaptım ama hiç içerilerine girmedim. Beni daha yeni gören insanlar, yapımcılar var. Pişmanlıklarım var mı? Çok var tabii. 90’larda çok fazla filme diziye imza attım ama sonra cesaret edemedim. Şimdi pata küte giriyorlar.  Halk müziği okuyor giyemez, pop müziği okuyor her şeyi giyer. Yok böyle bir şey. Türkücü en güzelini giyer. Televizyonla ilgili görüşmelerim var. Bir de iki üç parça daha yapacağım. Belki bir düet işi bir popçu arkadaşımla olabilir. Pop oku dediler ama ben o türküye eşlik etsin dedim bir değişiklik olur güzel olur dedim.” ifadelerini kullandı.
 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri