‘DÜZCE ÖĞRENCİ ŞEHRİ OLMA YOLUNDA’

Gündem 9 Ağustos 2018 16:55
Videoyu Aç ‘DÜZCE ÖĞRENCİ ŞEHRİ  OLMA YOLUNDA’
A
a

Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, 2018 YKS sonuçlarına göre tercihlerde bulunacak üniversite adaylarının sorularını üniversitenin sosyal medya hesapları üzerinden yapılan canlı yayında yanıtladı. Gençlere üniversitenin hem eğitim hem de sosyal olanaklarından bahseden Çakar, “Öğrenci şehri olma yönünde hızla ilerliyor.” dediği Düzce’yi de anlatmayı ihmal etmedi.

YKS sonuçlarının ardından adaylar, üniversite tercihlerini yapmaya başlarken Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, üniversitenin facebook, instagram, twitter ve youtube sosyal medya kanalları üzerinden yapılan canlı yayında, öğrencilerden gelen soruları cevapladı. Yeni kayıtlarla birlikte 33 bin öğrenci sayısına ulaşacaklarını belirten Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Kalkınma Bakanlığı ve YÖK tarafından başlatılan “Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Projesi”nde Düzce Üniversitesi’nin ülkemizdeki 5 üniversite arasına girme başarısı gösterdiğine dikkat çekti.

Öğrencilerimizi bekliyoruz”
Canlı yayında öğrencilere üniversiteyi anlatan Rektör Çakar şu ifadelere yer verdi: “2006 yılında kurulmuş bir üniversite olarak bu yıl yaklaşık 33 bin öğrenciye sahip olacağız. 14 fakültemizle 70 ön lisans ve yaklaşık 70 lisans programımızla öğrencilerimizi eylül ayı sonunda karşılayacağız. Biz 14 programla öğrenim veriyoruz ama ilçelerimizde de ön lisans bölümlerimize öğrencilerimizi bekliyoruz.”

Neden Düzce Üniversitesi’ni seçmeliyim?
“Neden Düzce Üniversitesi’ni seçmeliyim?” yönünde gelen soruya şu yanıtı verdi: “Her şeyden önce Düzce Üniversitesi bir iktisat üniversitesi Kalkınma Bakanlığı ve YÖK tarafından Düzce Üniversitesi sağlık ve çevre konusunda desteklenmeye hak kazanmıştır. Özellikle sağlık ve çevre konusunda bizi tercih edecek öğrencilerimizi çok farklı imkanlar bekliyor. Neden Düzce Üniversitesi? Çünkü Düzce, İstanbul ile Ankara’nın tam ortası bir noktada ve çok stratejik bir alanda yer alıyor. Özellikle sıralamalarda öne çıkmış bir üniversite durumunda. Hem sosyal alanlarıyla, hem eğitim ve öğretim kadrosuyla, teknik ve laboratuar imkanlarıyla sizi burada bir kampus ortamı bekliyor.”

Yeni kütüphanenizle ilgili bilgi verebilir misiniz?
Üniversite kütüphanesi ile ilgili gelen bir soru üzerine Çakar, “Yeni kütüphane binamızla ilgili söylenecek çok şey var. 18 bin metre karelik bir kütüphane binamız var. İçinde hem sosyal alanları hem de okuma solanlarıyla, özellikle online veri tabanlarına ulaşabilme kolaylığıyla mevcut binamızın elverişsiz koşulları yanında çok önemli olacağını söylemek istiyorum. Kütüphane üniversitenin kalbi deniliyor, kesinlikle katılıyorum. Zaten biz de üniversitemiz tam kalbine ay yıldızlı bir kütüphane gerçekleştiriyoruz. Projemizi yapı işleri dairemizin internet adresinden görebilirsiniz.”

Düzce öğrenci şehri mi?
Düzce’ye dair gelen “Öğrenci şehri mi?” sorusunu ise şu şekilde cevapladı: “Düzce bir öğrenci şehri olma yönünde hızla ilerliyor. Ulaşımla ilgili sorunlar olduğundan özellikle Düzce halkının öğrenci bakış açısında sorunlar olduğundan bahsediliyor ama geçmişten günümüze bir eğilim olarak baktığımızda biz büyüyoruz, öğrencilerimiz de Düzce’ye değer katmaya devam ediyorlar. Biz büyüdükçe belediyemiz bizim büyümemiz için çaba sarf etmeye, katkı sağlamaya devam ediyor. Ulaşımı rahatlatmak için sıklıkla eğitim zamanında ek seferler koyuluyor. Yine burada ulaşımı sağlayan bir kooperatifimiz var. Oldukça faydalı bir şehir yaşantısı olduğunu öğrencilere söylemek istiyorum.” Rektör Çakar bu soruların dışında üniversiteye yeni kurulan bölümler, hizmet anlayışı, fakülteler gibi konularda da öğrencilerden gelen soruları yanıtlamayı unutmadı.

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri