“DÜZCE”Lİ ALTERNATİF SUNDU

Gündem 25 Nisan 2018 12:01
Videoyu Aç “DÜZCE”Lİ ALTERNATİF SUNDU
A
a

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın “Ankara-Beypazarı-Nallıhan-Akyazı-Sakarya-İstanbul” olarak belirlediği yüksek hızlı tren için bilimsel bir çalışmaya imza atan Düzce Üniversitesi’nden Dr. Öğretim Üyesi Hakan Murat Arslan, İstanbul-İzmit-Sakarya-Düzce-Bolu-Ankara demiryolu hattının tercih edilmesi gerektiğini belirterek, nedenlerini sıraladı. Arslan, hem geçmişe sahip çıkmak hem de daha fazla nüfusa ve öğrenciye hizmet edeceğinden bu güzergahın projelendirilip çalışmalara başlanması çağrısı yaptı.

Düzce’den geçmesi için girişimlerin sadece akademik boyutta devam ettiği yüksek hızlı tren konusunda özellikle siyasilerin Ankara’da bastırması beklenirken, Düzce Üniversitesi bu yatırımı şehirden geçirmek için çalışmalarını sürdürüyor. Bu doğrultuda Düzce Üniversitesi İşletme Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Hakan Murat Arslan, yüksek hızlı tren güzergahını, alternatif hatlar içerisinden belli kriterlere göre seçilebilmesi konusunda açıklamalarda bulundu.

Ankara-Gerede-Bolu-Düzce-Sakarya-İzmit-Gebze-İstanbul Güzergâhı Birinci Sırada
Yaptığı analizlerde yetkililer ile Prof. Dr. Ayhan Şamandar’ın çalışmalarını baz aldığını ifade eden Dr. Arslan, sayısal yöntemler temelli bilimsel çalışmasında alternatif YHT için 9 kriter ve 4 alternatif güzergah tespit ettiğini paylaştı. Bu kriterleri; “Güzergâhın Fay Hattı Üzerinde Olma Durumu, İstanbul-Ankara Otoyoluna Paralellik ve Kaç Bin Üniversite Öğrencisinin Faydalanabileceği gibi kriterlerdir. Belirlenen alternatif güzergâhlar ise; A1: Ankara-Gerede-Bolu-Düzce-Sakarya-İzmit-Gebze-İstanbul, A2: Ankara-Beypazarı-Kıbrıscık-Bolu-Düzce- Sakarya-İzmit-Gebze-İstanbul, A3: Ankara-Beypazarı-Nallıhan-Akyazı-Sakarya-İstanbul ve A4: Ankara-Polatlı-Eskişehir-Bilecik-Sakarya-İzmit-İstanbul (Hâlihazırda Çalışan Hat) olmak üzere dörttür.” şeklinde açıklayan Arslan, bahsedilen alternatif güzergâhlar dokuz farklı kritere göre çok kriterli karar analizi metotlarından Analitik Hiyerarşi Süreci, Gri İlişkisel Analiz ve Smart yöntemleri ile ayrı ayrı değerlendirildiğini belirtti.

Güzergah tekrar gözden geçirilmeli
Gerçekleştirilen analiz sonuçlarına göre; A1: Ankara-Gerede-Bolu-Düzce-Sakarya-İzmit-Gebze-İstanbul güzergâhının birinci sırada çıktığını ifade eden Dr. Arslan, “Bakanlık tarafından planlanan A3: Ankara-Beypazarı-Nallıhan-Akyazı-Sakarya-İstanbul YHT hattının yetkililer tarafından tekrar gözden geçirilmesini ve projenin; tarihi, sosyolojik, ekonomik ve toplumsal faydaları açısından çok yönlü olarak defalarca gözden geçirilmesi gerektiğini vurguladı.

İstanbul-İzmit-Sakarya-Düzce-Bolu-Ankara demiryolu hattı projelendirilmeli
Belirtilen yönler açısından, yetkililerin planlananın dışındaki alternatifleri de değerlendirmesi gerektiğini dile getiren Dr. Öğr. Üyesi Hakan Murat Arslan; “Tarihi belge ve olaylardan ders alınmalıdır, defalarca gündeme gelen İstanbul-İzmit-Sakarya-Düzce-Bolu-Ankara demiryolu hattının projelendirilip çalışmalara başlanması gereklidir. Bu bahsedilen güzergâh, Sultan Abdülaziz ve Abdülhamit Han gibi güzide padişahların onaylanmış projeleri olduğundan geçmişimize sahip çıkılması adına yine tercih edilmesi gereklidir. Ayrıca İstanbul-İzmit-Sakarya-Düzce-Bolu-Ankara hattı daha fazla nüfusa ve öğrenciye hizmet edeceğinden; bu iller üzerinde olan üniversiteler daha tercih edilir hale gelecek ve bilimsel manada çok güzel gelişmeler kaydedilecektir.” şeklinde konuştu.

Daha fazla kişi yararlanır”
Gerçekleştirilecek olan bu projeyle birlikte İstanbul'un aşırı yoğun olan nüfusunun doğuya doğru yayılması sağlanacağını ifade eden Arslan, bu yayılmayla birlikte projeden daha fazla kişi yararlanacağı için projenin kendi masraflarını telafi etme süresinin daha kısa olacağını dile getirdi. Belirlenen güzergahlar fay hattı üzerinde olması açısından yine A1:İstanbul-İzmit-Sakarya-Düzce-Bolu-Ankara güzergâhı diğer alternatiflere göre özellikle de planlanan güzergâha göre çok daha az riskli olduğunun altını çizen Hakan Murat Arslan, A1: İstanbul-İzmit-Sakarya-Düzce-Bolu-Ankara güzergâhı İstanbul-Ankara otoyoluna paralelliği bakımından; Herhangi bir kaza veya arıza durumunda can kaybının az olması ve tamirat süresinin kısalığı açısından önem arz ettiğini vurguladı.

Otoyola paralellik yapımı kolaylaştırır
Otoyola paralellik YHT güzergâhının yapımını aşırı kolaylaştıracağını da sözlerine ekleyen Dr. Öğr. Üyesi Hakan Murat Arslan, “Çünkü malzemenin nakli çok daha hızlı olacaktır. Doğal tabiat dengesi daha fazla bozulmadan YHT projesi sonuçlanır; hâlihazırdaki otoyol için zaten belli bir hat üzerinde tabiat müsait duruma getirilmiş durumdadır.” diyerek sözlerini sonlandırdı.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
sondakika SON DAKİKA
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri