'DÜZCE'DE STOK SIKINTISI YOK'

Gündem 14 Ocak 2019 15:20
Videoyu Aç 'DÜZCE'DE STOK SIKINTISI YOK'
A
a

Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık’ın geçtiğimiz günlerde sosyal medya üzerinden yaptığı ‘acil kan’ bağışı duyurusu üzerine görüştüğümüz Kızılay Düzce Şube Başkanı Halil Aydın, Düzce’deki stokların yeterli olduğunu ve endişeye mahal verecek bir durum bulunmadığını söyledi. Uzun, mevsimsel olarak düşüş yaşanan kan bağışındaki duyarlılığı ilik bağışında da görmek istedikler

‘Kan bağışında Düzce önemli bir merkez’
Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık’ın geçtiğimiz günlerde yaptığı ‘acil kan’ bağışı çağrısıyla ilgili görüştüğümüz Kızılay Düzce Şube Başkanı Halil Aydın, ‘Bizim stoklarımızda kritik diyebileceğimiz seviyede bir düşüş yok. Halkımız bu konuda rahat olabilir. Ancak kış mevsimi olması ve bağışçı sayısındaki azalma nedeniyle stoklarda düşüş elbette yaşanıyor. Genel Başkanımızın ‘acil kan’ duyurusundan sonra zaten tüm Türkiye’de yeniden bir kan seferberliği başladı. Kan merkezi anlamında Düzce önemli merkezlerden birisi. Düzce halkımız sağ olsunlar bu konuda hassas ve duyarlı.’ diye konuştu.
Kanın tek kaynağının insan olduğunu ve başka türlü üretiminin mümkün olmadığının altını çizen Aydın, ‘Kan, bir gün hepimize lazım olabilir. İnsanlarımızın bu bilinçle kan bağışında bulunmalarını istiyoruz.’ şeklinde konuştu. 
‘Kan veren herkes ilik de bağışlayabilir’
Düzce’deki ilik bağışı hakkında da sorularımızı yanıtlayan Başkan Aydın, kan bağışında bulunan bir kişinin sağlığı elveriyorsa ilik bağışında da bulunabileceğini ifade etti. Başkan Aydın, kan bağışının yanı sıra ilik bağışı konusunda bilgilendirme çalışmaları yaptıklarını ve personelin bu konuda gerek eğitim gerekse teknik açıdan çok donanımlı olduğunu dile getirdi. ‘İlik bağışını bilmeyen vatandaşımız bunun zor ve meşakkatli bir işlem olduğu düşüncesine kapılabiliyor’ diyen Aydın, ‘Kan verme işleminden çok bir farkı yok açıkçası. Prosedür olarak biraz daha farklı. Çok zahmetli bir iş değil. Sadece süre olarak daha fazla zaman alıyor. Kesinlikle gerekli ve biz de okullar başta olmak üzere ilimizde yaygınlaşması için her türlü bilgilendirme faaliyetini yürütüyoruz’ şeklinde konuştu. Bu konuda nereden davet gelirse gitmeye hazır olduklarını vurgulayan Aydın, ‘Kanı ve iliği üretmenin yolu yok. Bu anlamda insanlarımızın gayretini bekliyoruz. Bizler de çaba göstermeye hazırız. Personelimiz de son derece donanımlı ve hazır.’ dedi. 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri