‘ÇOCUKLARA BİLİMİ SEVDİRELİM’

Gündem 6 Mayıs 2018 10:35
Videoyu Aç ‘ÇOCUKLARA BİLİMİ SEVDİRELİM’
A
a

Düzce ve Bolu Doğa Okulları’nı bünyesinde barındıran Öncü Eğitim Kurumları’nın gelenekselleşen 10. Bilim, Teknoloji, Sanat Etkinlikleri’ne katılan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Düzce Doğa Anaokulu’nun açılış kurdelesini de kesti. Bakan Özlü, burada yaptığı konuşmada, çocuklara bilimi ve teknolojiyi sevdirme çağrısı yaparak, “Teknolojiyi sadece cep telefonu veya bilgisayar oyunları olarak görmemeleri için, elimizden geleni yapalım.” dedi ve ekledi: “Doğa Koleji’nin bu etkinliğinin, çocuklarımıza yeni ufuklar açmasını diliyorum.”

Düzce ve Bolu Doğa Okulları’nı bünyesinde barındıran Öncü Eğitim Kurumları’nın ‘10. Yıl Sonu Etkinlikleri’ Şıralık’ta bulunan Düzce Doğa Okulları Kampüsü’nde gerçekleştirildi. Etkinliğe katılmak ve Düzce Doğa Anaokulu Çocuk Üniversitesi yeni hizmet binasının açılışını yapmak üzere Düzce’ye gelen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, açılış töreninde yaptığı konuşmada, eğitimin önemi üzerinde durdu.

En iyi yatırım insana yapılan yatırımdır”
Düzce Doğa Okulları’nın düzenlediği 10. Geleneksel Bilim, Teknoloji, Sanat Etkinlikleri Sergisi’ne katılmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek sözlerine başlayan Bakan Özlü, şöyle devam etti:“Ayrıca, açılışını yapacağımız anaokulunun da, Doğa Koleji’ne ve Düzce’mize hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum. Çocuklarımıza yaptığımız her yatırım, sadece onların kişisel geleceklerine değil, toplumumuzun bütününe ve ülkemize yaptığımız yatırımlardır. Boşuna demiyoruz… En iyi yatırım insana yapılan yatırımdır. Bu anlamda beni en çok memnun eden husus; çocuklarımıza bilim ve teknoloji vasıtasıyla yatırım yapılmasıdır. Çünkü; artık yaşadığımız çağda, dünyaya gelen her çocuk, aslında dijital dünyaya, teknoloji dünyasına gözlerini açmaktadır. Dijital bir nesil yetişmektedir. Bugün ülkemizde 0-14 yaş arasında, yaklaşık 20 milyon çocuğumuz var. Düzce’de ise; bu yaş grubunda 70 bine yakın evladımız bulunuyor. İşte bu çocuklar; geleceğin dijital dünyasının asıl aktörleri olacaktır. Dijital dünyadan kaçmamız, dijital dünyanın gerçeklerine gözlerimizi kapamamız mümkün değildir. Dolayısıyla, çocuklarımızı bu dünyaya hazırlamak, onları bu dünyanın gereklerine göre donatmak zorundayız.”

Bırakalım çocuklar icat çıkarsınlar”
“Dijital dünya; eğitim sisteminden üretim sürecine, sosyal hayattan diğer alanlara kadar her şeyi dönüştürüyor.” diyen Özlü, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu yeni dönemi iyi okumalı, ona göre pozisyon almalıyız. Çocuklarımızı, sadece teknolojiyi kullanan değil, teknolojiyi üretebilen şekilde donatmalıyız. Gelecekte; kaç dil bildiğinizden daha önemlisi, hangi programlama dillerini bildiğiniz olacak. Kodlama yetenekleri; çocuklarımıza çok daha fazla kapı açacak. Bugün burada olduğu gibi; bilim ve teknolojiye yönelik etkinlikler; çocuklarımıza yeni ufuklar kazandıracak. Bu noktada bizlere düşen görev; çocuklarımızın hayal güçlerini teşvik etmektir. Bırakalım çocuklar merak etsinler, dağıtsınlar, yapsınlar, bozsunlar, sonra tekrar yapsınlar. Bırakalım çocuklar icat çıkarsınlar. Çocuklarımıza bilimi ve teknolojiyi sevdirelim. Teknolojiyi sadece cep telefonu veya bilgisayar oyunları olarak görmemeleri için, elimizden geleni yapalım. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı olarak; Türkiye’nin her yerinde, çocuklarımızın yaptığı bu türden sergilerden dolayı, büyük memnuniyet duymaktayım. Bilim ve teknoloji şenlikleri, yarışmaları, sergileri; her geçen yıl artarak devam ediyor. Bizim çocuklarımız; uluslar arası birçok yarışmada, önemli ödüller alıyorlar. Geleceğin bilim insanları; işte bu icat çıkaran çocuklar arasından çıkacak. Daha önce de, başka bir vesileyle ifade ettiğim gibi; Anadolu’da binlerce küçük Aziz Sancar olduğunu biliyorum. İşte bu sergilerle ve yarışmalarla; bu yetenekli çocuklarımız kendilerini gösteriyorlar ve bize umut veriyorlar. Doğa Koleji’nin bu etkinliğinin, çocuklarımıza yeni ufuklar açmasını diliyorum. Saygıdeğer okul idarecilerimize, öğretmenlerimize ve velilerimize teşekkür ediyorum. Çocuklarımızın başarılarının devamını diliyorum.”Konuşmaların ardından Düzce Doğa Anaokulu Çocuk Üniversitesi yeni hizmet binasının açılışı yapıldı. Açılış kurdelesini kesen Bakan Özlü ve davetliler, ardından okul binasını gezerek, kurucu Önder Tonyalı ve idarecilerden bilgiler aldı.

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
sondakika SON DAKİKA
  • 15:55
  • 15:04
  • 14:34
  • 16:14
  • 09:25
  • 17:08
  • 17:04
  • 15:05
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri