‘BÜTÜNŞEHİR’ SEÇİME KADAR TAMAM!

Gündem 7 Şubat 2018 16:58
Videoyu Aç ‘BÜTÜNŞEHİR’ SEÇİME KADAR TAMAM!
A
a

2019 Yerel Seçimleri’nde ‘bütünşehir’ düzenlemesinin uygulanabilmesi için Düzce’nin de aralarında bulunduğu 51 ilde telaş başladı. Konuya ilişkin İl Genel Meclis Toplantısı’nda konuşan Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay, Bütünşehir Yasası’nın bu ay içerisinde meclisten geçmesinin beklendiğini belirterek, “Kanun kapsamındaki yasaların gerçekleşmesi için seçim dönemine kadar bir takım çalışması yapacağız.” diyerek meclis üyeleriyle beraber çalışacaklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla belediyeler arasında yaşanan anlaşmazlıklar ve iletişim problemlerinin önüne geçmek için 51 ilin bütünşehir olması için geçtiğimiz yıl çalışma başlatıldı. Türkiye'nin en genç ili Düzce de bütünşehire dönüşecek iller arasında sayıldı.İçişleri Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile AK Parti Yerel Yönetimler Başkanlığı’nın ortak yürüttüğü bütünşehir düzenlemesinin artık meclise gelmesi beklenirken hükümetin, belediyeler arasında hizmet sunumunda yaşanan sıkıntıların giderilmesi için uygulamaya koymak istediği "Bütünşehir Yasası" öncesi Düzce’nin de bulunduğu 51 ilin yöneticisi çalışmalara başladı.Geçtiğimiz pazartesi akşamı gerçekleştirilen Düzce Belediye Meclisi Şubat Ayı ilk birleşiminde Bütünşehir Yasası’na ilişkin çalışmaların startının verildiğini açıklayan Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay, konuyu dün de İl Genel Meclisi Toplantısı’na taşıdı.

Hazırlıklarımızı karşılıklı değerlendiriyoruz”
Toplantıda bütünşehir uygulaması konusunda yerel yönetimler olarak değerlendirmelerde bulunduklarını kaydeden Başkan Ay, şu ifadelerde bulundu: “Düzce’mizde vatandaşlarımızın taleplerini doğru ve hızlı şekilde karşılayabilmek adına İl Genel Meclisi’mizle de sık sık fikir alışverişinde bulunmaya özen gösteriyoruz. Bu ay içerisinde yüksek ihtimalle bütünşehir ya da büyükşehir yasası çıkacak. Dolayısıyla sizlerle beraber ortaklaşa çok yoğun bir çalışma içerisinde olacağım bu konuda, kanun kapsamındaki yasaların gerçekleşmesi için seçim dönemine kadar bir takım çalışması yapacağız. Bu konuda beraber çalışacağız.”

Bütünşehir nedir?
Belediyeciliğe yeni bir sistem getirmesi hedeflenen bütünşehir, büyükşehir olmayan illeri kapsıyor. Ancak yönetim tarzı büyükşehire benziyor. Tasarıya göre; merkez belediye sınırları il sınırına kadar genişliyor. Daha önce il özel idareleri tarafından yerine getirilen 70’i aşkın hizmetin büyük bir kısmı belediyelere devrediliyor. Belde belediyeleri ve köy muhtarlıkları kaldırılıyor. Köyler mahalleye dönüştürülüyor. 

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri