"BU SENE DÜŞÜK!"

Gündem 10 Ağustos 2018 12:00
Videoyu Aç  "BU SENE DÜŞÜK!"
A
a

Fındık hasadının devam ettiği şu günlerde, gözler TMO'dan gelecek fiyat açıklamasına çevrilmişken, Türkiye Ziraat Odaları Birliği'nden rekolte tahmini geldi. Geçen yıla oranla bu sene rekoltenin düşük olacağını bildiren birlik, 500 bin ton dolaylarında bir rekolte beklendiğini açıkladı. Diğer taraftan rekoltenin Ordu’da yaşanan sel afeti ile biraz daha aşağıya düşeceği tahmin ediliyor.

Ağustos ayı ile başlayan fındık hasadı Karadeniz'in bir çok ilinde devam ediyor. Düzce'de önemli bir geçim kaynağı olan ancak 3 yıldır fiyatın 9-10 TL düzeyinde kaldığı fındıkta bu sene maliyet ve emeğe karşılık gelecek bir fiyatın verilmesi isteniyor.Fındığını tüccara satmak istemeyen üreticiler, müdahale alımı yapacak olan Toprak Mahsülleri Ofisi (TMO)'nden gelecek fiyat açıklamasına kilitlenirken, ilk rekolte tahmini Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar'dan geldi.

"Sel çok sayıda çiftçiyi mağdur etti"
Kurbanlık fiyatlarına ilişkin düzenlediği basın toplantısında fındık konusunu da es geçmeyen Bayraktar, geçtiğimiz çarşamba günü Ordu’nun Fatsa ve Ünye ilçeleri başta olmak üzere geniş bir bölgede yaşanan aşırı yağış ve selin çok sayıda çiftçiyi mağdur ettiğini söyledi. Ordu’da büyük bir afet yaşandığını belirten Bayraktar, "Ordu’da dere kenarlarında bulunan harmanlarda kurumaya bırakılan fındıklarda, bahçelerde çuvallanmış fındıklarda, fındık ağaçlarında, fındık işçilerinin kaldıkları çadırlarda önemli hasarlar meydana gelmiştir. Hasarın yüzde 100’e ulaştığı, tamamen sele kapılan fındıklıklar vardır. Ziraat Odalarımız ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün de bulunduğu bir komisyon bölgede hasar tespit çalışmaları yürütüyor." dedi.

"Fındık rekoltesi bu sene düşük"
"Fındık rekoltesi bu sene düşük." diyerek açıklamasını sürdüren Bayraktar, rekolte tahminine yönelik şöyle konuştu: "500 bin ton dolaylarında bir rekolte bekleniyor. Odalardan aldığımız bilgilere göre, yaşanan afetlerle rekoltenin bir miktar daha aşağı düşeceği belirtiliyor."

Kurbanlık fiyatlarını açıkladı
Kurbanlık fiyatları ile ilgili olarak ise şunları söyledi: "İllere ve canlı ağırlığa göre farklılık göstermekle birlikte, hayvan başına, büyükbaşta 5 bin ile 20 bin lira, küçükbaşta ise 750 lira ile 3 bin 500 lira arasında değişeceği, canlı ağırlık fiyatının da kilogram başına, büyükbaş hayvanlarda 17 ile 25 lira, küçükbaş hayvanlarda 15 lira ile 28 lira arasında olacağını tahmin ediyoruz. Ülke ortalamasına bakıldığında, büyükbaş hayvanların canlı kilogram fiyatı 20 lira 55 kuruş, küçükbaş canlı kilogram fiyatları ise 21 lira 13 kuruş olduğu görülüyor.”

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri