"BU KADAR DA OLMAZ!"

Gündem 26 Kasım 2018 17:59
Videoyu Aç  "BU KADAR DA OLMAZ!"
A
a

Düzce'de çeşitli kalemlerde alınan vergi ve hizmet bedelleri ile kabaran su faturaları eleştiri konusu olmaya devam ediyor. Son olarak su kullanım bedeli 54 TL olan bir faturanın yansıtılan ücretlerle 100 TL'ye dayanmasına tepki gösteren bir vatandaş, "Bizden tahsil edilen bu yüklü vergiler zaman kaybedilmeden kaldırılmalı." çağrısı yaptı. Konuyla ilgili görüştüğümüz Düzce Belediyesi Mali Hizmetler Müdürlüğü ise Düzce'nin metreküp bazında su kullanımının en uygun olduğu iller arasında yer aldığını belirtti.

Çeşitli kalemlerde alınan bedeller nedeniyle yükselen faturaların tüketicinin yükünü arttırdığına yönelik tepkiler dinmiyor.Kartlı sayaç uygulaması ile su hizmeti alan Rukiye Yıldırım adlı vatandaş, bugün su kartına yükleme yapmak için belediyeye gittiğinde kendisine verilen fatura ile büyük şok yaşadı. 28 metreküplük su kullanımı için 54.54 TL ücretlendirme yapılan faturanın vergi ve hizmet bedelleri ile 97.36 TL'ye ulaştığını gören Yıldırım, soluğu haber merkezimizde aldı.

"Buna artık dur demelerini istiyorum"
Neredeyse su kullanım bedeli kadar ek ücret ödenmesine karşı çıktığını belirten Yıldırım, şöyle konuştu:"Benim su kartım var, su kartıma 100 TL yüklemek istedim. Yükledim 100 TL’yi 97 TL olarak görüldü. Fakat 54 TL yüklenilen geri kalan kısımda tamamen vergi. Ben buna vatandaş olarak tepki gösterdim. Bunun bir şekilde son bulmasını istiyorum. Sadece ben değilim. Bir sürü vatandaş aynı şeyden şikayetçi. Bu sadece su olarak değil, elektrik olarak, doğalgaz olarak hep aynı şeyler. Belediyede konuyu araştırdığımda herkese aynı şekilde faruta kesildiği söylendi. Ben şimdi vatandaş olarak soruyorum. Neden bu kadar yüklü? Yetkililere bunun bu şekilde devam etmeyeceğini, buna artık dur demelerini istiyorum. Yarı yarıya bu kadar olmaz."

Mali Hizmetler'den açıklama
Bu tepkinin ardından görüştüğümüz Düzce Belediyesi Mali Hizmetler Müdürlüğü'nden bir yetkili, evsel atık bedeline dikkat çekti. Faturada en yüklü ücretin 16.41 TL ile evsel atık olduğunu belirten yetkili, bu bedelin 1 aylık değil 2.5-3 aylık bir döneme ait olduğunu ifade etti. Günlük KDV hariç 0.20 kuruş olarak tarifelendirilen evsel atık ücretinin faturanın kesildiği güne kadar olan süreyi kapsadığına işaret edildi. Faturaya tepki gösteren vatandaşın 1 aylık ödeme yapmış olsaydı 5.93 TL evsel atık ücreti ödeyecekken, bu rakamın yaklaşık 3 ayda 16.41 TL'ye ulaştığı aktarıldı.

"İlk abonelik ücreti 420 TL'den 300 TL'ye düşecek"
Düzce Belediye Meclisi'nde alınan kararla Ocak 2019 itibariyle meskenlerde 20 metreküpe kadar su kullanımının 2.57 TL'den 2.29 TL'ye indirileceği kaydedilirken, yine ilk abonelik ücretinin de 420 TL'den 300 TL'ye düşürüleceği kaydedildi. Ayrıca Düzce'nin metreküp bazında su kullanımının en uygun olduğu iller arasında olduğu vurgulandı.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri