“BÖYLE BİR TİCARET ANLAYIŞI YOK!”

Gündem 25 Eylül 2017 10:14
Videoyu Aç “BÖYLE BİR TİCARET ANLAYIŞI YOK!”
A
a

Düzce Milletvekili Fevai Arslan, fındık üreticisini bir kez daha emanete fındık vermemeleri konusunda uyardı. Fındık emanete verildiği sürece piyasasını yurtdışındaki alıcının belirlediğini kaydeden Arslan, “Böyle bir ticaret anlayışı yok. Mal benim olursa kıymetli.” dedi.

AK Parti Düzce Milletvekili Fevai Arslan Cumayeri İlçe Teşkilatı 6. Olağan Kongresi’nin ardından mikrofonumuza özel açıklamalarda bulundu.

Kargaşa yaratabilirdi; ertelenmesi isabetli olmuş”
Açıklamalarına ilk olarak tüm oda ve borsa organ seçimlerinin Bakanlar Kurulu kararı ile 2018 yılının Nisan ayına ertelenmesine ilişkin değerlendirmelerde bulunarak başlayan Arslan, “TSO seçimleri 2018 yılı Nisan ayına ertelendi. Ertelenmesinde veya bugün yapılmasında çok büyük faklılıklar olacağını tahmin etmiyorum ama AK Parti’nin kongreleriyle örtüşmesi belki bir kargaşaya neden olabilirdi, seçim kurulunu sıkıntıya sokabilirdi. Çünkü TSO seçimleri de çok geniş bir seçim. Bundan dolayı ertelenmesi isabetli olmuş diye düşünüyorum.” Dedi.

Katı atık tesisi için yer arayışları sürüyor
Hecinler’deki tesisin kapatılması ile birlikte yeni bir yerde kurulacak katı atık depolama tesisi için yer arayışlarının sürdüğünü dile getiren Arslan, yer işi tamamlanıncaya kadar çöpü nakletmeye devam edeceklerini kaydetti.

Genel merkezin uygun gördüğü adayı desteklemekte fayda var”
Kaynaşlı İlçe Teşkilatı 6. Olağan Kongresi’nde, istişareler sonucunda çıkan karara uymayanları ‘yan çekenler’ olarak değerlendirerek söz konusu kişileri partiye hainlik yapmakla suçlaması konusuna da bir açıklık getiren Arslan, şöyle konuştu:

“İstişareler sonucunda il, ilçe, belde teşkilatları olarak genel merkeze bağlıdır. Genel merkez istişareler sonucunda araştırmasını yapar ve der ki, ‘Ben buradan 3 tane aday götürüyorum’. Bu üç adayı il koordinatörümüz alır Ankara’ya davet eder ve Ankara’da 3 tane adayımız mülakata girer. Bu mülakat sonucunda genel merkez teşkilat başkanımız ve heyeti bir kişiye karar verir. Bu aday için de biz mutabık kalınsın isteriz. Eğer bu aday üzerinde mutabık kalınmıyor ve değişik sesler çıkıyorsa bunun partimizin insicamını bozması açısından çok normal bir durum değildir. Biz bunu istemeyiz. Buradan yine söylüyorum, genel merkezimiz hangi adayı uygun gördüyse bunu desteklemekte fayda vardır. Hem teşkilat açısından, hem teşkilatın insicamı açısından, hem de o ilçe ve beldenin gidişatı açısından fayda vardır diye düşünüyoruz.”

Devlet fındık üreticisini destekliyor”
Üreticisinin kanayan yarası olan fındığa gerek vatandaşların sosyal medyadan yaptığı çağrılar gerekse siyasi partilerin eylemlerine de yanıt veren AK Parti Milletvekili Fevai Arslan şöyle konuştu:“Fındık her zaman siyasi malzeme haline dönüşmüştür ama fındık üreticimiz buna çok kulak asmaz. Fındık 2006 hasadında tehlikeye girmeye başladı ve 2007’de büyük bir sıkıntı yaşadı. O zaman da aynı şeyleri konuşmaya başladık yine konuşuyoruz. Fındık 2,5 dolar civarına düştüğü anda devlet müdahale edecekti ve etti. Bu yöntem böyle devam edecek. Devlet elinden geldiği kadar fındık üreticisini destekliyor. Bu bölgeye TMO depo yapacak dediğimiz zaman kimse inanmıyordu. Geldi önce kiraladı sonra kendi depolarını yaptı. Bu depolar öyle geçici depolar değil sağlam ve betonarme depolar. Bu işi eski Fiskobirlik’in yerine TMO almıştır. Keşke Fiskobirlik de kendini toplayıp isminin gereğini yapar. Onlar da yapmaya çalışıyor biz hayret gösteriyor ama bu iş nakit işi. Fındığı piyasadan çekebilmek için nakde ihtiyaç var ve inşallah Fiskobirlik bu nakdini yeniden toplar ve kendi üreticisine sahip çıkmış olur TMO ile birlikte.”

Mal benim elimde olursa kıymetli”
Fındığın dışarıya satılan bir mahsul olduğunu ve dünyada çikolata üretimi yapan 3-4 ülkeye fındığı Türkiye’nin sattığını anımsatan Arslan, vatandaşları emanete fındık vermemek konusunda uyararak şu ifadelerde bulundu:“Hemşehrilerimize hep emanete fındık vermemesini söyledik. Çünkü olmayan bir sermayeyi getirip piyasaya koyuyorsunuz. Dış alıcı fındık bol gelmeye başlayınca fiyatları arttırmıyor. Bizim üreticimiz emanete fındık vermezse piyasada çoğalmayacak. Emanet fındık demek bedava mal demek. Değerli hemşehrilerime tekrar söylüyorum emanete fındık vermesinler. Bunu anlatamadık bir türlü. Bazılarına anlattık belki ama hala emanete fındık veren var. Bu fındık emanete verildiği sürece piyasasını dışarısı belirler biz değil. Mal yüklenip dışarıya gidiyor sonra ben fiyat belirmeye çalışıyorum. Böyle bir ticaret anlayışı yok. Mal benim elimde olursa kıymetli. Lütfen emanete fındık vermeyin.”

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri