“BELEDİYECİLİK KAPALI KAPILAR ARKASINDA YAPILMAZ”

İlçe Haber 23 Mayıs 2021 13:12
Videoyu Aç “BELEDİYECİLİK KAPALI KAPILAR ARKASINDA YAPILMAZ”
A
a

Cumayeri Belediye Başkanı Mustafa Koloğlu, başta belediye olmak üzere kamu kurumları ve sokak aydınlatmalarının elektrik ihtiyacını karşılayacak olan ve Düzce’de bir ilk olma özelliği taşıyan Güneş Enerji Sistemi (GES) projesinde sona yaklaşıldığını duyurdu. Proje ile ilgili Milli Emlak’tan yer tahsisini yaptıklarını belirten Koloğlu, “Önümüzdeki yıl proje ile ilgili işlemler devam edecek.” dedi. Koloğlu ayrıca Hidro Elektrik Santrali (HES) projesi ile ilgili çalışmalara devam edildiğini kaydederken, söz şeffaf belediyeciliğe geldiğinde ise ağzından şu dikkat çekici sözler döküldü: “Biz belediyeciliğin kapalı kapılar arkasında yapılmamasından yanayız.”

Yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanarak projeler üretmeye devam eden Cumayeri Belediyesi, Güneş Enerjisi (GES) projesinde sona yaklaştı. Kamu ve sokak aydınlatmaları için gerekli olan elektriği GES Projesi ile karşılamayı amaçlayan Cumayeri Belediyesi, projeden ciddi anlamda gelir elde etmeyi hedefliyor. Santrale kurulacak güneş panelleri sayesinde 1 megavata yakın enerji üretilebilecek. Yine, HES Projesi ile ilgili de fizibilite çalışmaları da tamamlandı.
“Önümüzdeki yıl projenin işlemleri hazır olur”
Konu ile ilgili ilk kez Öncü Haber Mikrofonuna konuşan Cumayeri Belediye Başkanı Mustafa Koloğlu, güneş panellerinin ilçede bulunan eski futbol sahasına yerleştireceklerini ifade etti. Arazinin tahsisini Milli Emlak’tan yapıldığını dile getiren Koloğlu, “GES projesi ile alakalı kısımda şöyle; eski futbol sahasının olduğu arazide, arazinin Milli Emlak’tan tahsisinde işlemler tamamlanmak üzere. Projesi de yapıldı hazır, orası da yaklaşık 1 megavata yakın enerji üretimiyle alakalı bir güneş tarlası yapacağız. GES biraz daha ilerde gidiyor. İnşallah önümüzdeki yıl GES ile alakalı işlemler tamamlanmış olur diye düşünüyoruz.” diye konuştu.
“HES Projesi’nde çalışmalar pandemi nedeniyle yavaş ilerliyor”
HES Projesi ile ilgili çalışmalarında devam ettiği bilgisini veren Koloğlu, “HES projesi ile alakalı gerekli başvuruları yaptık. Fizibilite çalışmalarını yaptık, şuanda Devlet Su İşlerinde konunun mühendisleri bu konuyla ilgili gerekli çalışmaları yapıyorlar. Pandemi dolayısıyla onlarda çok çalışamadılar, kısıtlı olmaları dolayısıyla gelemediler. Şuan içerisinde bulunduğumuz kısmi serbestlik ya da, haziran itibariyle kontrollü serbestlik olması halinde buraya gelip yerinde incelemeler yapacaklar. Şu anda fizibilitemiz yapılmış durumda, yaklaşık 5 kilovatlık bir enerji üretimi ile alakalı fizibilite raporumuz hazır. İnşallah bu işin Devlet Su İşleri kısmında da neticelendiğinde bu süreç devam edecek.” diye konuştu.
“Şeffaf belediyecilik bizim taahhüdümüzdü”
İlçede yapılan tüm ihalelerin canlı yayınladığını kaydeden Koloğlu, başkanlık koltuğunda oturduğu süre içinde halka hesap verebilme adına şeffaf belediyeciliğe önem vereceğini vurgulayarak, şunları söyledi:
“Temel unsurumuz dedik. Cumayeri’nde yaşayanların tamamı Cumayeri Belediyesi’nin bir parçası. Bizim aldığımız, sattığımız, yaptığımız bütün işlerle alakalı halkın bilinçlenmesi bu konuda bilgilenmesini istiyoruz. Bununla ilgili belediye meclis toplantıları halk konseylerini yapmaya çalıştık. Açıklamalar yaparak canlı yayınlar yaparak halkımızı bilinçlendirmeye çalıştık. Biz belediyeciliğin kapalı kapılar arkasında yapılmamasından yanayız. Ne kadar dikkatli olursanız ne kadar hakkaniyetli olursanız olun eğer bir şeyi kapalı kapılar arkasında yaparsanız doğruda yapmış olsanız insanların kafasında kuşku bırakırsınız. Benim düşüncem belediyecilik sadece doğru yapmak değil. Doğru yapmak belediyecilik için doğru şarttır ama yeterli şart değildir. Yeterli olabilmesi için sizin yaptığınız işin diğer insanlar tarafından doğru olduğunun bilinmesi ve doğru olarak bilinmesi gerekiyor. Dolayısıyla ‘Biz bütün ihalelerimizi şeffaf yapacağız’ dedik. ‘Kameralar karşısında canlı olarak yapacağız’ dedik. Bunu yapıyoruz, aslında yaptığımız iş artı bir iş değil. Olması gerektiği için böyle yapıyoruz. Dolayısıyla bugünde bir ihalemiz vardı bir gayrimenkul satışımızla alakalı, daha önce de üç defa yapmıştık. Yine bugünde canlı yayın şeklinde yaptık. İnsanlar bu konuda itibar ediyorlar, izliyorlar bu bizi de mutlu ediyor. Sonuç olarak bizim orada gayrimenkul olarak sattığımız bizim kendi malımız değil Cumayeri’nin malı. Dolayısıyla olması gerektiği gibi yaptık.”

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri