'BAZI İLAÇLAR BAĞIMLILIK YAPABİLİYOR'

Gündem 24 Mart 2019 14:26
Videoyu Aç 'BAZI İLAÇLAR BAĞIMLILIK YAPABİLİYOR'
A
a
Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Sağlık Bilimleri Fakültesi işbirliğiyle Yeşilay Haftası kapsamında “Bağımlılık” paneli düzenlendi.
İstiklal Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen konferansa; Sağlık Bilimleri Dekanı Prof. Dr. Şerif Demir, Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Aslan, öğretim elemanları ve öğrenciler katıldı.
Panelin moderatörlüğünü yapan Prof. Dr. Şerif Demir, “Bağımlılığın Fizyolojik Temelleri” başlıklı konuşmasında; bağımlılık yapan maddelerin pekiştirme etkilerinin çok güçlü olduğunu söyleyerek,      bunları kullananların ve hayatları bunlar etrafında organize olmuş kişilerin, uzun bir süre o maddeyi bırakamadıklarını dile getirdi. Bağımlılığın fizyolojik olarak en çok beyne zarar verdiğini, bağımlılığın beynin ödül-ceza merkezini devre dışı bıraktığını vurguladı.
Prof. Dr. Adnan Özçetin ise, “Bağımlılık ve Psikiyatrik Bozukluklar” başlıklı sunumunda; fiziksel bağımlık olsun veya olmasın, tekrarlanan ilaç veya bireysel madde kullanımının bağımlılık olduğunu söyledi. Hekim kontrolü dışında keyfi alınan bazı ilaçların bağımlılığa neden olarak; kullanıcılarda hayal görmek, olmayan sesler duymak gibi birçok semptoma neden olduğunu dile getirdi.
Panelin son sunumunu gerçekleştiren Dr. Öğr. Üyesi Dilek Demirezen “Bağımlılıkta Kullanılan Psikoterapi Yöntemleri” başlıklı konuşmasında; hastalığın değerinden kaynaklanan güçlüklerde inkar ve rasyonalizasyon unsurları mevcut olduğunu vurguladı. Tedavi ekibinden kaynaklanan güçlükler olduğunu ifade eden Demirezen, tedavi için kullanılan yöntemleri katılımcılarla paylaşarak sunumunu sonlandırdı.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri