“BANKALAR ESNAFIN POSTUNU ÇIKARTIYOR”

Ekonomi 19 Mart 2021 09:49
Videoyu Aç “BANKALAR ESNAFIN POSTUNU ÇIKARTIYOR”
A
a

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, pandemi döneminde zor günler yaşayan Düzce esnafının beklentisi olan önemli bir konuyu gündeme taşıdı. POS cihazı komisyonlarından bankaların bu yıl feragat etmesini talep eden Palandöken, “Kapalı oldukları dönemde kullanım yapılmamasına rağmen geriye dönük pos cihazı ücreti alınmamalı.” çağrısı yaptı.

Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yaptığı açıklamada, Düzceli esnafların da adım atılmasını beklediği POS cihazı komisyonları ile ilgili bankalara çağrı yaptı.
Palandöken, “POS komisyon oranları, bununla birlikte cihazın birçok bakım ücreti vs. zaten esnafımıza önemli bir maliyet kalemi olurken, esnafın kapalı olduğu dönemde cihazın geriye dönük borçlarını talep eden bankalar var. Bankalar bu yıl komisyon ücreti, bakım ücreti, kullanım ücreti gibi kalemlerden vazgeçmeli.” ifadelerini kullandı.
“Pandemide zor süreçten geçen esnafa pos da yük oluyor”
Bankaların POS cihazı ücretleriyle esnafın postunu çıkarttığını vurgulayan Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “2020 yılı sonu itibariyle ülkemizde 1,6 milyon POS cihazı mevcut. Artık pandemi tedbirleri gereği temastan kaçınmak ve nakit kazancının azalması nedeniyle kartla temassız ödeme yapanların sayısı ikiye üçe katlandı. Bu da POS cihazının olmadığı iş yerinin ayakta kalmasını imkânsız hale getiriyor. Fakat bu cihazların bakım ücreti, kullanım ücreti, iletişim ücreti, komisyon oranları gibi birçok ödemesi de mevcut. Esnafımız zaten pandemide yeteri kadar zor bir süreçten geçmişken, kapalı oldukları dönemde kullanım yapılmamasına rağmen bu ücretlerin geriye dönük ödemelerini talep eden bankalar var. Bu yıl bu ücret ve komisyonlardan vazgeçmesi veya dişe dokunur bir indirime gitmesi gereken bankaların bu geriye dönük ücret talep etmesi kabul edilemez.” diye konuştu.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri