‘ANTİDEMOKRATİK REJİMLERİ ÇAĞRIŞTIRIYOR’

Gündem 24 Ekim 2017 17:30
Videoyu Aç ‘ANTİDEMOKRATİK REJİMLERİ ÇAĞRIŞTIRIYOR’
A
a

Düzce Barosu’nun 6 ay için dönem sözcüsü seçildiği 11. Karadeniz Bölgesi Baro Başkanları Toplantısında yayınlanan sonuç bildirgesinde, OHAL sürecindeki uygulamaların siyasal muhalifleri içerdiğini ve antidemokratik izler bırakan rejimleri çağrıştırdığı ifade edildi.

11. Karadeniz Bölgesi Baro Başkanları Toplantısı 21 Ekim Cumartesi günü Sinop Barosu ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Düzce Baro Başkanı Avukat Azade Ay’ın da yer aldığı toplantıya, bölge baro başkanları katılarak mesleki sorunlar ve çözüm yollarına ilişkin görüş alışverişinde bulunuldu. Yapılan toplantıda önümüzdeki 6 ay için Düzce Barosu dönem sözcüsü seçildi. 11. Karadeniz Bölgesi Baro Başkanları Toplantısında yayınlanan sonuç bildirgesinde, 15 Temmuz 2016 tarihinde başlayan kalkışma ile ilgili yargı sürecine değinildi.Bildirgede, OHAL ile ilgisi bulunmayan ve OHAL amacını aşar biçimde siyasal muhalifleri içeren uygulamaların sürdürüldüğü belirtilerek, ülke tarihinde demokrasi tarihinde derin yaralar açarak antidemokratik izler bırakan rejimleri çağrıştırdığı belirtildi.

Yargıda hakim ve savcı açığı ortaya çıktı’
Yargıda büyük hakim ve savcı açığının ortaya çıktığı bu açığın kapatılması için izlenen yöntemin cılız kalındığı kaydedilerek söz konusu durumun yargının yükünü artırdığı ve çözümsüzlüğe neden olduğu vurgulandı.

Toplumsal barışa da olumlu katkı sağlamayacaktır’
Nüfus Yasası'nda yapılan değişiklikle nikah kıyacak kamu görevlilerinin kapsamının genişletilmesinin ülkenin öncelikli meselelerinden olmadığı aktarılarak “hassas dengeler üzerine kurulu toplumsal barışa da olumlu katkı sağlamayacaktır. Bu konuda baroların ve ilgili diğer kuruluşların görüşlerinin alınarak konsensüs sağlandıktan sonra düzenlemelerin yapılması demokratik hukuk devletinin bir gereğidir.” denildi.

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri