“AMACIMIZ BİR DÜZCE MARKASI YARATMAK”

Gündem 29 Kasım 2018 13:25
Videoyu Aç “AMACIMIZ BİR DÜZCE MARKASI YARATMAK”
A
a

Düzce Belediyesi Kent Konseyi ve Düzce Üniversitesi ile sivil toplum örgütlerinin ortak girişimiyle Düzce kabağı ve kabaktan elde edilen ürünlerin ilk tanıtım toplantısı Düzce Ticaret ve Sanayi Odası’nda yapıldı. Odanın olağan meclis toplantısında gerçekleşen tanıtımda konuşan Düzce TSO Başkanı Tuncay Şahin, “Amacımız bir Düzce markası yaratmak, böylece Düzce'yi daha iyi tanıtmak.” dedi.

Düzce Ticaret ve Sanayi Odası'nın olağan meclis toplantısı, Düzce Kabağı ve kabaktan elde edilen ürünlerin ilk tanıtım toplantısına da ev sahipliği yaptı.Düzce TSO Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya Düzce TSO Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Şahin, Meclis Başkan Vekili Nuri Hızel, Düzce TSO Yönetim Kurulu ve Meclis Üyeleri, Düzce İl Kültür ve Turizm Müdürü Resul Taştan, Düzce Üniversitesi DÜBİT Müdürü Prof. Dr. Halil İbrahim Uğraş, Düzce Üniversitesi Tarımsal Biyoteknoloji Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Emine Aydın, Düzce Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisi Üyeleri, Gümüşova Ziraat Odası, Düzce Lokantacılar Odası ve çeşitli STK'ların temsilcileri katıldı.

Tanıtım faaliyetinin çok daha kapsamlısını üniversitede yapacağız”
Toplantının açılış konuşmasını Düzce TSO Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Şahin yaptı. Şahin, Antalya'da gerçekleştirilen Yörex fuarında çeşitli illerin birçok ürünü sergilediğini, Düzce'nin bu açıdan çok daha zengin olmasına rağmen yeterli çalışma olmamasından gündemde olmadığını söyledi. Şahin, zincir marketlerin sebze-meyve ürünlerinde artık coğrafi işaret belgesi aradığına dikkat çekerek Düzce Kabağı'yla ilgili bu yönde çalışma başlattıklarını ifade etti. Şahin, "Üniversitemizdeki hocalarımızla birlikte kabaktan neler yapabiliriz konusunu ele aldık. Eksik olmasınlar Yönetim Kurulu Üyemiz Sayın Bilal Türkan ve Meclis Üyemiz Sayın Hayati Eğilmez bu konuda bizlere çok destek oldular ve bir noktaya gelmiş olduk. Bundan sonraki aşamada burada yapmış olduğumuz tanıtım faaliyetinin çok daha kapsamlısını inşallah üniversitemizde yapacağız." şeklinde konuştu.Şahin konuşmasının devamında, "Amacımız bir Düzce markası yaratmak, böylece Düzce'yi daha iyi tanıtmak, bu mamullerin üretimini ve pazarlamasını yaptırarak Düzce insanının gelir elde etmesine destek olmaktır.” dedi.

Seri üretime geçilmeli”
İl Kültür ve Turizm Müdürü Resul Taştan ise konuşmasında, ABD’de düzenlenen cadılar bayramını örnek vererek, bu gibi etkinliklerin tüketimi arttırdığına vurgu yaptı. Taştan “Canı gönülden dileğim, bu güzel ürünlerin, en azından bir kaçının seri üretim haline gelmesi ve Düzce’deki lokantalar tarafından devamı üretilmesidir. Yerli ve yabancı turistlerin önüne gelmesinin hepimizi mutlu edeceğine inanıyorum.” ifadelerini kullandı.Düzce TSO Meclis Üyesi Hayati Eğilmez ve Düzce Üniversitesi DÜBİT Müdürü Prof. Dr. Halil İbrahim Uğraş da birer konuşma yaparak tanıtım toplantısı ve Düzce Kabağı'nın gelmiş olduğu noktayı katılımcılarla paylaştı.

Kabaktan atıştırmalık ve bisküvi üretimi yapmayı başardık”
Düzce TSO Meclis Üyesi Hayati Eğilmez, Düzce’nin kabak üretiminde ileri seviyedeki illerden olduğunu fakat kabaktan çıkan ürün anlamında fazla bir çalışma yapılmadığını belirterek, üniversitenin ilgili birimlerinde yapılan çalışmalar sonucunda kabaktan atıştırmalık ve bisküvi üretimi yapmayı başardıklarını aktardı. Eğilmez ayrıca bu ürünleri endüstriyel hale getirmeleri durumunda da kabak üreticilerinin ve Düzce Kabağı’nın ciddi oranda tanıtımının yapılmış olacağını ifade etti.

İçli köfte, kabaklı pasta, kabaklı tart…
Yapılan konuşmaların ardından Düzce Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisi üyelerinin kabak kullanarak elde ettikleri ürünler tanıtıldı. Kabaktan elde edilen, içli köfte, kabaklı pasta, kabaklı tart, külahta kaşarlı börek, kabaklı burma tatlısı, kabaklı ev baklavası, kabaklı kremalı pasta, kabak libja, kabaklı börek, kabaklı tarhana çorbası ve kabaklı çikolata ürünleri katılımcıların büyük beğenisini kazandı.

 

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri