‘AFET GÖZ GÖRE GÖRE GELDİ’

Gündem 26 Temmuz 2022 17:09
Videoyu Aç ‘AFET GÖZ GÖRE GÖRE GELDİ’
A
a

Düzce’de kuvvetli yağışlara bağlı olarak 28 Haziran’da meydana gelen sel ve heyelanların büyük tahribata yol açtığı Beyköy’e bağlı Uğur Köyü’nde afetin yaralarının sarılması bekleniyor. Köyün hemen üzerinde bulunan HES yatırımı nedeniyle felaketin göz göre göre geldiğini iddia eden köy sakinleri, “Molozları başka yere taşımaları gerekirken derelere attılar. Dağlardan dere yataklarına doğru yollar açıldı. Molozların önüne kattığı taşlar, ağaçlar hepsi dere yataklarını tıkadı. Bu felaketin bir gün yaşanacağını biliyorduk.” diyerek, tedbirsizliğe isyan etti.  

Beyköy’e bağlı Uğur Köyü’nde selin neden olduğu yaraların 1 aydır tam anlamıyla sarılamaması halkı mağdur etmeye devam ediyor.
Düzce Belediyesi ve İl Özel İdaresi ekipleri, ilk etapta sel afetinin ardından kapanan köy yolunu açmak için gece gündüz demeden hummalı bir çalışma yürüterek bölgede adeta duran yaşamı, tekrar sürdürülebilir hale getirmişti. Ancak toprak doldurularak geçici olarak açılan yolun düzeltilmemesi ve köy meydanında kaldırılmayı bekleyen molozlar köy sakinlerinin günlük yaşamlarını olumsuz etkiliyor.
Yaşadıkları sıkıntıları Öncü Haber ekibine anlatan Uğur Köyü sakinleri, sel afetinin bu derece bir yıkım etkisi oluşturmasının ana sebebi olarak HES projesini gösterdi.
Molozların dere yataklarına döküldüğü iddia ediliyor
ÇED raporunda taşımalı inşaat çalışması, yani inşaat alanından çıkan molozların güvenli bölgeye taşınması şartı olmasına rağmen, molozların dere yataklarına döküldüğünü iddia eden köy sakinleri, dere yataklarının molozlarla dolması sebebiyle taşkınların yaşandığını öne sürdü.
Konuya ilişkin Öncü Haber mikrofonuna konuşan köy sakinleri, HES projesini yürüten firmalar tarafından dağlardan dere yataklarına doğru yollar açılarak molozların döküldüğünü ve bu faaliyetlerin yıllardır her türlü itirazda bulunmalarına rağmen devam ettiğini savundu.
Öte yandan dökülen molozların dere yataklarına inene kadar önüne çıkan ağaçları da yıktığını ve yıkılan ağaçların dere yataklarına tıkanmalara neden olduğunu ifade eden tepkili vatandaşlar, bu büyük sorunu şöyle anlattı:
“5-6 yıllık proje 1.5 yılda bitti”
Fikri Aksu: Ben buranın yerlisiyim. Bu mahallede oturuyorum. HES ilk geldiği zaman bizi “taşımalı” diyerek kandırdılar. 5-6 yıllık bir projeydi bu. Ama kısa sürede bitti. Biz ayaklandık. Bu nasıl olacak? Nasıl bitecek? diyerek. Sonrasında kiminle anlaştılar bilmiyoruz ama derelere döktüler molozları dereye. “Burayı sel alacak, sel bizi götürecek” diye ısrarla söyledik o zamanda. Yetkililer bu konuya hiç müdahale etmedi. Bu inşaatı yapan firma, Ali Koç‘a cüzi miktarda bir para kesmişler. Orman teşkilatlarıyla mı anlaştılar, kiminle anlaştılarsa anlaştılar işte.”
“Molozlar dere yataklarını tıkadı, en ufak yağmurda taştı”
Molozlar dereye döküldüğü zaman zaten su zor akıyor. Yaylalardan aşağıya doğru molozlar doluydu yani. Biz o zaman yine söylemiştik. Burada mağdur olan biz olacağız. “Bu durum bizi buradan kaldıracak.” dedik ve aynen de dediğimiz gibi oldu yani. Süreç öyle bir devam ediyor ki kimse bilmiyor ne olacağını. Başvurduğumuz hiçbir yetkiliden şu ana kadar bir dönüş alamadık.”
“‘HES’e karşı değiliz ama molozları dere yatağına dökmeyin dedik”
Güngör Bulut: Uğur Köyü sakinlerinden birisiyim. Bu mahallede oturuyorum. Senesini hatırlamıyorum ama Beyköy‘e HES Projesi geldiği zaman bize bir bilgilendirme toplantısı yaptılar. Biz orada HES‘e karşı olmadığımızı fakat yapılacak iletim hattının malzemelerini dere yataklarına doldurdukları takdirde mağdur olacağımızı belirttik. Yani sular çoğaldığında bizim için iyi olmayacağını zamanında biz söyledik. O zamanın muhtarıyla artık nasıl anlaştılar? Ne yaptılar? Bilmiyoruz…
“Defalarca ikaz ettik”
Biz artık “Müdahale edelim.” dedik ama bizim müdahale etmemize izin vermediler. Orman işletmesine gittik. “Kırılanlar sizin de ağaçlarınız.” dedik. “Atılan malzemeler 3-5 yıl sonra ağaçları yaralayacak, ağaçları çürütecek, bunlar dere yataklarına dolacak. Sel olduğu zaman mağdur olacağız, evlerimiz gidecek.” dedik. Orman İşletme de bir şeyler yapmadı. Yani bunların tamamen taşımalı olması gerekirken, taşımalı olmadı. 3-5 yılda bitecek bir proje, 1-1,5 yıl gibi kısa bir süre içinde bitti.  Bu kadar kısa süre içinde bitmesinin sebebi de taşımalı olmamasıdır. Taşınacak olan tüm malzemelerin dere yataklarına doldurulması buna sebep oldu. Baraj yapan yerler var. Malzemeleri attılar barajlar patlamak üzere.”
“Afet Allah’tan geldi ama tedbir alınmalıydı”
Harun Kuşdil: Uğur Köyü kooperatif başkanıyım. Bu afet Allah’tan gelen bir afet tabii ki ama farklı durumlar da söz konusu oldu. HES Projesi geldi, yapıldı biz o zamanlar itiraz ettik ama pek bir şey yapamadık. Şu anda zaten HES‘in taşımalı olarak aldığı yol ihaleleri hep derelere attığı için, dereler doldu. Yukarı da ormanda da orman işletmesinin kepçesini falan çalıştırıyor.
“HES‘in attığı taş, toprak, komple dereleri doldurdu”
HES‘in attığı taş, toprak, komple dereleri doldurdu. Yollarımız yıkıldı. Operatörler çalışıyor… Yapamıyoruz. Yani bütün yıkımlar oradan gelen iş yüzünden oldu. Molozları taşımaları gerekirken derelere attılar…”
Dereler için ıslah çalışması yapılsa… Yollarımız gitti. Ormanda üretim yapıyorduk. Şu anda gidiş gelişimiz yok. Başka köylerden gitmeye çalışıyoruz. Mesela 15 kilometrelik yol şu anda 45 kilometre yol ile üretime gitmeye çalışıyoruz. Biz oraya gidip üretimi yapsak da depolara indirmemiz, işletmeye teslim etmemiz gerekiyor. Hak talep etmek ve paramızı almak için. Onu da yapacak yol yok. Köylü ormandan kazanıyordu ama onu da kazanamıyor artık. Sırf bu yıkım yüzünden.
Şu yukarıda ormana gitmek için kullandığımız bizim eski köprü var.  HES gelip buraya tesisleri yaptığında o köprü yolunu kapattı ve kendine yol yaptı. Boru geçirdi ama şimdi o yollar da yıkıldı. Kendi ormanımızın yolunu kapattılar ama biz şimdi kendi yollarımızda sıkıntı yaşıyoruz

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri