“10 LİRA OLURSA TEZGÂHI KAPATIRIZ”

Gündem 20 Ocak 2019 12:11
Videoyu Aç  “10 LİRA OLURSA TEZGÂHI KAPATIRIZ”
A
a

Yükselen fiyatlar sonrası, vatandaş pazaryerinden elini ayağını çekerken, fiyatlarda yaşanabilecek artış ihtimalleri gündemi meşgul etmeyi sürdürüyor. Soğan fiyatlarının 10 TL’ye çıkma ihtimalini değerlendiren pazarcı esnafı, vatandaşın işinin zor olduğunu söyledi ve böyle bir gelişme yaşanması durumunda tezgâhlarını kapatacaklarını dile getirdi.

Fiyatlarda artış ihtimalini ve özellikle soğan fiyatlarının 10 TL’ye varacağı iddiası hakkında pazarcı esnafının sesine kulak verdik.
 “Vatandaşın işi zor”
Vatandaşın fiyatlardan şikâyet etmesine hak verdiklerini söyleyen Ahmet Arslan, şu ifadeleri kullandı:
“İşler orta şekerli gidiyor. Aman aman bir rehavet yok. Ekonomik olarak vatandaşlar biraz darda. Asgari ücret 2 Bin 20 lira oldu. Bu ay belki pazarlara bir canlılık olabilir. Ama vatandaşlara 4-5 lira pahalı geliyor. Bugün domatesin kilosu 8 lira, gerçekten vatandaşın işi zor. Onlara da hak veriyoruz bir şey diyemiyoruz. Pırasa bile olmuş 5 lira. Bugün 5 lira büyük bir rakam.”
“Parası olmayan yapamaz”
Dar gelirli insanların zor bir dönemden geçtiğini ifade eden İsmail Has, şunları söyledi:
“Küçük esnafta bitecek, küçük çiftçide bitecek. Artık zengin üretiyor, gariban tüketiyor. Herkes tüketici. Artık üreten parayı cebine koyacak. Bir gariban gidip de sera yapabilir mi? Parası olmayan yapamaz. Devletin istatistiği,ziraat odası var,teşvik veriyor. Bu tüccar devletten önce stokluyor. 10 lira olursa adam 5 kilo alacağına 1 kilo alır. Bir şekilde ayakta duracak.“
“10 lira olursa yemeyeceğiz”
Alışveriş yapmak için pazaryerini tercih eden Feride Turan ise şu ifadeleri dile getirdi:
“Çok pahalı, 1 kilo alacaktım. Yarım kilo alıyorum. 10 lira olursa yemeyeceğiz o zaman. Soğansız hiçbir şey olmuyor. Patateste pahalı. Soğanda pahalı. Önceden böyle değildi. Bir emekli için fiyatlar pahalı.”
“10 lira olursa biz tezgâhı kapatırız”
Pazardaki vaziyetin vatandaş için iyi olmadığını söyleyen pazar esnafı Metin Turan, durumun daha da kötüye gidebileceğini söyleyerek şunları söyledi:
“Millette para kalmadı. Normalde bir asgari ücreti 2 Bin 20 lira yaptı cumhurbaşkanımız ama işveren, işçi çıkarıyor. Herkes kredi kartlarına bel bağlamış. Pazaryerinde bir dereotu 2 buçuk lira olur mu? Ispanak olmuş 7 lira. Pazarlarda bitiyor. Soğan olmuş 5 lira. Ben alıyorum 4 lira. Her ay içeri gidiyoruz. Her ay zarar ediyoruz. Allah sonumuzu hayır etsin. Vatandaşlara Allah sabır versin. Biz yine az çok alıp satıyoruz. Vatandaş aldığı maaşıyla soğan mı alsın yeşillik mi alsın patates mi alsın? Pirinç bakliyat ne bulularsa yemeye çalışıyorlar. O da pahalılaştı. Patates bu sene soğanı geçecek buna emin olun.Rehavet olacağı için patates 6-7 lirayı görecek. Eğer 10 lira olursa biz tezgâhı kapatırız. 10 lirayı kim alsın. 1 kalıp sucuk 10 lira. 2 tane yumurta alırım onu kırarım. Ben patatesçi olduğum halde patates yemem 10 lira olursa. 10 lira olursa patates soğan bu dünyanın sonu demek. Soğan 7 buçuk olabilir. Ama 10 lira olursa hayal edemiyorum.”
“Her gün geriye gidiyor”
İşlerin gün geçtikçe kötüleştiğini dile getiren bir diğer pazar esnafı Ali İhsan Özenç ise şöyle konuştu:
“İşler her gün kötüye, her gün geriye gidiyor. 80’e aldığım un 130 lira. Eski işler yok. Eskiden çok güzeldi. 1 kilo patates soğan alınabiliyordu. Şuan bozuk. 10 lira olursa, yapacak bir şey yok. Soğan patatesolmadan yemek olmaz.”
 
1000
icon
şükrü toros 20 Ocak 2019 19:16

Allah dar gelirliye kolaylık versin, ekonomi ancak bu kadar güzel yönetilirse sonucu da böyle olur.

0 0 Cevap Yaz
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri